Google Chrome 113’ü Tanıttı

0
Google Chrome 113'ü Tanıttı
Google Chrome 113'ü Tanıttı

Google Chrome, tarayıcı pazarında tartışmasız lider olmaya devam ediyor. Son araştırmalara göre şirket, %66,13’lük pazar payıyla en yakın rakibi Safari’nin %11,87’lik payının çok önünde yer alıyor. Ancak her sektörde olduğu gibi burada da rekabet kullanıcılara fayda sağlıyor ve lider isimlerin rehavete kapılmasını engelliyor. Sonuç olarak, Chrome da dahil olmak üzere tüm tarayıcılar kullanıcılar için yeni özellikler ve performans iyileştirmeleriyle düzenli olarak güncelleniyor. Örneğin, Google kısa bir süre önce popüler web tarayıcısı için büyük bir güncelleme olan Chrome 113 yayınlandığını duyurdu. Bu güncelleme, video konferans görüşmeleri için daha hızlı AV1 video kodlama, varsayılan olarak WebGPU ve çeşitli diğer iyileştirmeleri sunuyor. İşte ayrıntılar…

Chrome 113 Yeni Özelliklerle Taramada Devrim Yaratıyor

Google, video konferans görüşmeleri için daha hızlı AV1 video kodlaması, varsayılan olarak WebGPU ve diğer çeşitli iyileştirmeler sunan Chrome 113’ün yayınlandığını duyurdu. Linux, macOS ve Windows platformlarında erişime açılan yeni güncelleme 15 ek güvenlik düzeltmesini de içeriyor. Bu iyileştirmelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp Plus Özellikleri Nelerdir? Nasıl İndirilir?

Daha Hızlı AV1 Video Kodlama

Chrome 113, CPU tabanlı AV1 video kodlamasını önemli ölçüde hızlandıran libaom 3.6 sürümünü entegre etti. Bu güncelleme tüm WebRTC uygulamalarına fayda sağlayarak daha hızlı ve daha verimli video konferans görüşmelerine olanak tanıyacak. Google Meet, AV1 video kalitesini 40 kbps’ye kadar test ederek düşük bant genişliği durumlarında bile kullanım potansiyelini göstermiştir.

Google Chrome 113
Google Chrome 113

CSS Medya Özellikleri

Bu sürümde CSS overflow-inline ve overflow-block medya özelliklerinin yanı sıra CSS medya özelliğine bir güncelleme getirilmiştir.

Doğrusal Hafifletme İşlevi

Chrome 113, birden fazla nokta arasında doğrusal enterpolasyona izin veren bir linear() kolaylaştırma işlevi ekler.

CSS image-set() için destek

Tarayıcı artık bir dizi görüntü seçeneğini belirtmek için bir tür olarak CSS image-set() işlevini desteklemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Telefonda Kayıp AirPods Nasıl Bulunur?

WebGPU Varsayılan Olarak Etkin

WebGL’in halefi olan WebGPU artık Chrome 113’te varsayılan olarak etkin. Web’de yüksek kaliteli 3D grafikler için gelişmiş performans sunan bu özellik, oyuncular ve gelişmiş grafiklere güvenen diğer kullanıcılar için heyecan verici bir gelişme.

Chrome 113’ün yayınlanmasıyla birlikte kullanıcılar daha hızlı ve daha verimli video konferans görüşmeleri, CSS medya özellikleri için daha iyi destek ve WebGPU’nun varsayılan olarak etkinleştirilmesiyle gelişmiş 3D grafik performansı bekleyebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz