Google, bilinmeyen AirTag’ler hakkında kullanıcıları uyarmak için takip karşıtı özellik getiriyor

0
22
Google, bilinmeyen AirTag'ler hakkında kullanıcıları uyarmak için takip karşıtı özellik getiriyor
Google, bilinmeyen AirTag'ler hakkında kullanıcıları uyarmak için takip karşıtı özellik getiriyor

Sayısız faydasına rağmen, Apple AirTag’in bireyleri takip etmek için potansiyel bir cihaz olarak kullanılmasına ilişkin endişeler mevcuttur. Bu endişeleri gidermek için Apple çeşitli önlemler aldı ve şimdi Google da Android kullanıcıları için ek özellikler sundu. Bu özellikler Google I/O 2023’te duyuruldu ve artık Android kullanıcılarının kullanımına sunuldu.

Google, bilinmeyen AirTag'ler hakkında kullanıcıları uyarmak için takip karşıtı özellik getirdi
Google, bilinmeyen AirTag’ler hakkında kullanıcıları uyarmak için takip karşıtı özellik getirdi

Bilinmeyen Takip Cihazları için Uyarılar Özelliği

Yeni özelliklerden biri de “Bilinmeyen Takip Cihazları için Uyarılar”. Android cihazınız yakınınızda bilinmeyen bir Bluetooth takip cihazı tespit ettiğinde bir uyarı alırsınız. Bildirime dokunarak izleyici hakkında daha fazla bilgiye erişebilir ve hatta yakınınızdayken hareketlerini gösteren bir harita görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, sahibini uyarmadan gizlice yerini belirlemenize yardımcı olması için izleyiciden bir ses çalma seçeneğiniz de vardır.

Bir uyarı alan kullanıcılar, bilinmeyen Bluetooth takip cihazı hakkında daha fazla bilgi toplayabilir ve bundan sonra atacakları adımlar konusunda rehberlik alabilirler. Örneğin, cihazı kullanıcının telefonunun arkasına yaklaştırmak, bazı Bluetooth takip cihazlarının seri numaralarını göstermelerini veya telefon numaralarının son dört hanesi gibi sahipleri hakkında bilgi vermelerini sağlayabilir. Bu bilgiler kullanıcılara takip cihazının kime ait olduğunu ve kötü niyetle takip amaçlı mı kullanıldığını yoksa yanlışlıkla mı bırakıldığını belirlemede yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ülkemizde satılan en ucuz hibrit otomobiller

Google tarafından sunulan bir diğer özellik ise “Manuel Tarama” seçeneğidir. Kullanıcılar bu özelliğe Ayarlar → Güvenlik ve Acil Durum → Bilinmeyen Takipçi Uyarıları bölümüne giderek ve ardından “Şimdi Tara” düğmesine dokunarak erişebilirler. Manuel taramanın tamamlanması yaklaşık 10 saniye sürer ve o anda sahibinin cihazından ayrı olan yakındaki izleyicilerin bir listesini oluşturur. Listelenen bir izleyiciyi seçerek, kullanıcılar hangi eylemleri gerçekleştirecekleri konusunda daha fazla rehberlik alabilirler.

Bu yeni özellik, 6.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran Android cihazlarla uyumludur. Bu eklemelerle Google, kullanıcı güvenliğini artırmayı ve onlara çevrelerindeki potansiyel izleme cihazları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz