Google, Apple’ın süreklilik benzeri özelliklerini Android’e getiriyor

0
Google, Apple'ın süreklilik benzeri özelliklerini Android'e getiriyor
Google, Apple'ın süreklilik benzeri özelliklerini Android'e getiriyor

Apple kullanıcıları uzun zamandır aygıtlarının sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasının rahatlığını yaşıyor. Handoff, Sidecar, Universal Clipboard ve çağrı sürekliliği gibi özellikler sayesinde Apple kullanıcıları bir görevi bir cihazda başlatıp başka bir cihazda kolayca devam ettirebiliyor. Google şimdi Android için kendi cihazlar arası bağlantı özelliği ile oyun alanını düzleştirmek istiyor.

Google, Apple’ın Süreklilik Benzeri Özelliğini Android için Sunacak

Google’ın yeni özelliği henüz geliştirilme aşamasında, ancak “Cihazlarınızı Bağlayın” olarak adlandırılacağı söyleniyor. Nail Sadykov tarafından keşfedilen ve Mishaal Rahman tarafından rapor edilen bu yeni özellik, kullanıcıların aynı Google hesabında oturum açtıkları sürece birden fazla Android cihazı senkronize olarak kullanmalarına olanak tanıyacak.

Ancak Android kullanıcıları, iki işletim sisteminin farklı şekillerde tasarlanmış olması nedeniyle Apple kullanıcılarıyla aynı düzeyde sürekliliğin keyfini çıkaramayabilir. Apple, donanım ve yazılımı üzerinde sıkı bir kontrole sahiptir, bu da ürünlerini sıkı bir şekilde entegre etmesine ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaratmasına olanak tanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Piyasayı sallayacaklar! Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit fiyatı açıklandı
Google, Apple'ın Süreklilik Benzeri Özelliğini Android için Sunacak
Google, Apple’ın Süreklilik Benzeri Özelliğini Android için Sunacak

Öte yandan Android, açık kaynaklı bir işletim sistemidir, bu da mevcut donanım ve yazılımda daha fazla çeşitlilik olduğu anlamına gelir. Bu da Google’ın tüm Android cihazlarda birleşik bir süreklilik deneyimi yaratmasını zorlaştırıyor. Şimdiye kadar “Cihazlarınızı Bağlayın “ın iki özelliği tespit edildi: Çağrı değiştirme ve İnternet paylaşımı. Çağrı değiştirme, kullanıcıların Android telefonlarındaki çağrılar arasında bir ritmi kaçırmadan geçiş yapmalarına olanak tanıyacak. İnternet paylaşımı ise kullanıcıların kendi Android cihazlarıyla kolayca paylaşabilecekleri kişisel bir erişim noktası yapılandırmalarını sağlayabilir.

Android için çağrı değiştirme özelliği, kullanıcıların diğer cihazlarındaki çağrıları yanıtlamasına olanak tanıması açısından Apple’ın iPhone Mobil Çağrılar özelliğine benzeyebilir. Ancak, önemli bir fark olabilir. Google’ın özelliği Chromebook’larda değil sadece Android telefonlarda kullanılabilir. Apple’ın özelliği ise iPad ya da Mac gibi tüm cihazlarında çalışıyor. Her şeye rağmen Rahman, çağrı değiştirme özelliğinin Telekom Jetpack kütüphanesi tarafından desteklenebileceğine inanıyor. “Cihazlarınızı Bağlayın” özelliği Ayarlar > Google > Cihazlar ve Paylaşım altında görünecek. Bu özellik henüz yayında değil ve ne zaman yayına gireceği de belli değil. Android 14’ün bir parçası olarak gelebilir ya da daha sonra, belki de bir özellik düşüşü olarak yayınlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz