Gatsby JS Nedir

0
70
Gatsby JS Nedir
Gatsby JS Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, Gatsby JS nedir sorusu internette vakit geçiren insanlar için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Sadece merak değil, aynı zamanda bu sistemi kullanmak isteyenlerde oldukça fazladır. Sizlere tam da bu aşamada Gatsby JS nedir sorusunun cevabını veriyor olacağız. Bu sayede sizler de kullanıp kullanamayacağınızı anlayacaksınız.

Gatsby JS Nedir
Gatsby JS Nedir

Gatsby JS Nedir

Hem React tabanlı hem de GraphQL destekli bir destekli statik olan bir site üreticisi olarak karşımıza çıkar. Ücretsiz olması, açık kaynak kodlu olması ve aynı zamanda en son sürüm dahilinde bir geliştirici olması şartlarıyla bir framework’tür. Tabi bu sistemin en güzel özelliği ve tercih edilmesinin en büyük sebebi, oldukça hızlı olmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İkinci el otomobil fiyatları için yeni açıklama!

Gatsby’nin yaratıcısı Kyle Mathews’dir. Öncesinde React firmasında çalışan ve bu firmayı zaman içerisinde seven Kyle, sonrasında o şirkette olmayan parçaları bir araya getirerek Gatsby’i kurmuştur. Şimdi hem CEO hem de açık kaynak kod üreticisidir. Kyle, Gatsby’nin aslında React dışında olan her şey olarak tanımlamıştır.

React Nedir?

Arayüzleri oluşturmaya yarayan bir kütüphane olan React, aynı zamanda 2011 senesinde Facebook tarafından duyurulmuştur. Elbette React ile alakalı binlerce eklenti ve aynı zamanda framework’ler bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde ise binlerce geliştiriciye geniş bir geliştirme özgürlüğü sunmuştur.

GraphQL Nedir?

Facebook platformunda ortaya çıkmış ve verileri ortaya çıkarmaya yarayan bir dizi döngüdür. Bu sayede birden fazla kaynaktan da veri alma şansına sahip olabileceksiniz. İstemci hangi veriye ihtiyaç duyuyorsa, onu karşınıza çıkaracaktır ve tanımlama imkanı sunacaktır. Bu da özel bir sistem ile mümkün olacaktır. GraphQL, farklı veri tabanlarını ani ve bir seferde halledilebilecek bir sisteme sahip olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Artık PS5'te YouTube TV'ye erişebilirsiniz

Gatsby JS’yi Kullanan Uygulamalar

Bizler her ne kadar sadece isim olarak “Gatsby” biliyor olsak bile, aslında popüler olan birçok uygulama bu sistemi kullanmaktadır. Bu uygulamalar ise şu şekildedir:

  • DigitalOcean
  • FreeCodeCamp
  • Ahrefs
  • Stack
  • Tinder
  • Figma
  • EdX
  • Stack

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz