E Harfi İle Başlayan Ülkeler, E Harfi İle Ülkeler

0
e harfi ile başlayan ülkeler
e harfi ile başlayan ülkeler

Bu yazıda sizlere E harfi ile başlayan ülkeleri sıralayacağız. Toplam E harfi ile başlayan 8 ülke bulunmaktadır.

E Harfi İle Başlayan Ülkeler

Ekvador

Ekvador, Peru ve Kolombiya sınırında bir Güney Amerika ülkesidir. Toplam nüfusu 17,37 milyondur. Ekvador kelimesi “ekvator” isminden gelmektedir.

E Harfi İle Başlayan Ülkeler

Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi veya resmi adı ile Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Atlantik Okyanusu kıyısında Afrika kıtasında bulunan bir ülkedir. Sahraaltı Afrika’sında yer alan Ekvator Ginesi, kıtanın en küçük ülkesidir. Ülke adalar ve anakara olmak üzere iki ayrı bölümden oluşur. Başkenti Malabo olan ülkenin resmi dili Fransızca, İspanyolca, Portekizce konuşulur. Ülkenin nüfusu 1,356 milyondur.

Endonezya

Endonezya veya resmi adı ile Endonezya Cumhuriyeti, Okyanusya’da ve Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Son verilere göre nüfusu 270,6 milyondur. Endonezya 17.508 adadan oluşur. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Endonezya aynı zamanda Müslüman halkının en çok yaşadığı ülkedir. Başkenti Cakarta olan ülkenin resmi dili Endonezcedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Gelir Belgesiz Anında Kredi Veren Kefilsiz Bankalar

El Salvador

Orta Amerika’da yer alan El Salvador doğu ve kuzeyinde Honduras’a, batıda Guatemala İle komşudur. Güneyinde Büyük okyanus olan ülkenin para birimi ABD Doları’dır. Başkenti ise San Salvador‘dur.

Ermenistan

Ermenistan veya resmi adı ile Ermenistan Cumhuriyeti, denize kıyısı olmayan ve Güney Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Daha önce Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ermenistan  1991 yıllarında bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkenti Erivan olan ülkenin para birimi Ermenistan Dramıdır. Ülkenin nüfusu 2,958 milyondur.

Estonya

Estonya Avrupa’nın kuzeydoğusunda yer alan Baltık devletidir. Ülkenin en büyük şehri ve Başkenti Tallin olan ülkenin para birimi Euro’dur. Resmi dili Estonca olan ülkenin nüfusu 1,325 milyondur.

Etiyopya

Etyopya ve Etiyopya veya resmi adı ile Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Afrika’nın Boynuzu’nda yer alan Doğu Afrika ülkesidir. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dır. Başkent Addis Ababa yerel dilde yeni çiçek anlamına gelir. Eritre, Cibuti, Sudan, Güney Sudan, Kenya ve Somali ülkeleri Etiyopya’nın komşularıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Medyum Fersude Kimdir ve Medyum Fersude Ne İş Yapar?

E Harfi İle Başlayan Ülkeler

  • El Salvador
  • Endonezya
  • Estonya
  • Etiyopya
  • Ekvador
  • Ekvator Ginesi
  • Eritre
  • Ermenistan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz