Facebook yüz tanıma programını kapatacak, milyarlarca kullanıcının yüz verilerini silecek

0
facebook yüz tanıma programı
facebook yüz tanıma programı

Yakın zamanda adını ‘Meta’ olarak değiştiren şirket Facebook, fotoğraf ve videolardaki kullanıcıları otomatik olarak tanıyan yüz tanıma programını kapattığını duyurdu. Hareket, Facebook’un uzun yasal savaşından sonra geldi ve şimdi şirket programı kapatmaya karar verdi.

Facebook AI’nın başkan yardımcısı Jerome Pesenti, Facebook yüz tanıma sisteminin kapanmasıyla ilgili olarak, “düzenleyiciler hala kullanımını yöneten net bir kurallar dizisi sağlama sürecindedir. Devam eden bu belirsizliğin ortasında, yüz tanıma kullanımını dar bir dizi kullanım durumuyla sınırlamanın uygun olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Facebook, kullanıcıların bir fotoğrafı sosyal medya platformuna yüklediklerinde fotoğrafları otomatik olarak etiketlemelerine izin verdi. Facebook, fotoğraftaki insanların yüzlerini tanıyabilir, ancak bu yıl Şubat ayında 650 milyon dolarlık bir anlaşmanın ardından şirket bunu bir tercih özelliği haline getirdi. Pesenti hala Facebook yüz tanıma teknolojisini güçlü bir araç olarak gördüğünü söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung kendi jeneratif yapay zeka modeli "Samsung Gauss "u tanıttı

yüz tanıma

Şirket, sosyal medya platformunu kullanan milyarlarca insanın yaklaşık üçte birinin kaydolduğunu söylüyor. Ancak değişikliğin bir parçası olarak Facebook, milyarlarca kullanıcının yüz tanıma profillerini silecek. Buna ek olarak, görme engelli kullanıcılar için sahneyi tek bir cümlede otomatik olarak özetleyen sistem olan Facebook’un otomatik alt metin teknolojisi, bir özet oluştururken artık insanları adlandırmayacak.

Facebook, toplumdaki [yüz tanıma gibi teknolojilerin] uzun vadeli rolünün, “bundan en çok etkilenecek olanlar arasında” açıkça tartışılması gerektiğini söylüyor. Şirket, “bu sohbete katılmaya ve bu tartışmaya öncülük eden sivil toplum grupları ve düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğini” söyledi.

Bir Facebook sözcüsü Reuters’e yaptığı açıklamada, kullanıcıların mevcut yüz tanıma verilerinin Aralık 2021’e kadar sisteminden silineceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz