Ethereum’a Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
23
etherium
etherium

Ethereum işlem hacmi bakımından Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para birimidir. Bu nedenle neredeyse kripto para ile ilgilenmeyenlerin bile kripto para dendiğinde aklına Bitcoin ve Ethereum gelir. Her ne kadar isimleri sık sık birlikte anılsalar da aynı olmaktan bir o kadar uzaktırlar. Nasıl mı? İşte Ethereum’a yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler.

Bitcoin’in 2008 yılında ortaya çıktığında, alternatif, merkezi olmayan bir para birimi olarak ortaya çıkmıştı. Bitcoin’in ve Blockchain teknolojisinin popülerleşmesinin ardından Bitcoin’e alternatif kripto para birimleri de zamanla ortaya çıkmaya başladı. Ethereum’da bunlardan yalnızca bir tanesidir. Fakat Ethereum, Bitcoin’den ilham alınarak geliştirilmesine rağmen birbirlerinde farklıdırlar. Ethereum, Bitcoin gibi “dijital altın” olarak değer yaratmak yerine, bir blok zinciri üzerinde çalışan bir yazılım platformudur.

Ethereum Nedir?

Ethereum Kanadalı yazılımcı Vitalik Buterin tarafında 2015 yılında Bitcoin’in hemen ardından geliştirilen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir bilgi işlem platformu ağıdır. 

Vitalik Buterin, 2013 yılının sonlarına doğru Bitcoin’in eksiklerini kapatacak bir madeni para üretmek amacıyla tanıtılmıştı. Bu nedenle, Ethereum ağı, esasen Bitcoin ağı gibi çalışır. Fakat finansal anlaşmaların üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan tamamen yazılım tarafından doğrulanıp depolanabildiği bir dijital halka açık defter olan blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiştir.

Ether (ETH) Nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse Ether (ETH), Ethereum ağının resmi para birimidir. Ether (ETH) ve Ethereum birlikte çalışırlar fakat Ethereum bir teknolojiyken Ether (ETH) bir kripto para birimidir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Asya Saatlerinde Forex Ticareti Nasıl Yapılır?

Ethereum ağına erişip madencilik yöntemiyle yeni kripto paralar üretmek isteyen veya yeni merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler Ethereum ağına bir ücret ödemeleri gerekir ve bu ödemeleri Ether (ETH) ile yaparlar. Bu nedenle analistçiler Ether’i, Ethereum ağına güç veren bir yakıt olarak tanımlıyorlar.

Ayrıca Bitcoinleri ve diğer para birimlerini nasıl kullandığınıza benzer şekilde, diğer ürünleri veya hizmetleri satın almak için de Ether kullanabilirsiniz.

Kısacası Ethereum’a yatırım yapmak istiyorsanız, FTXTR gibi kripto para borsalarından ETH satın almalısınız. Tanıtıldığı günden bugüne kadar ETH’nin kapitalizasyonu 25 milyon dolara ulaştı. Günümüzde ETH fiyatı ile Bitcoin’in ardından en yüksek kripto para birimi ünvanını koruyor.

etherium ve bitcoin
etherium ve bitcoin

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Ethereum ve Bitcoin kripto para borsalarının en popüler iki yatırım aracıdır ve her ikisi de blockchain teknolojisine dayanırlar. Fakat yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi birbirlerine benzemekten çok uzaktırlar. 

Etehereum ve Bitcoin esasında en başında farklıdırlar. Ethereum, Ether (ETH) adı verilen kripto para birimini kullanan ve blockchain teknolojisini ile oluşturulmuş bir teknoloji iken Bitcoin blockchain teknolojisi ile oluşturulmuş bir kripto para birimidir. 

Ethereum’un kuruluş amacı akullu sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini desteklemekken Bitcoin’in amacı kendisine geleneksel yöntemlere alternatif bir para sistemi kurmaktı.

Ethereum ve Bitcoin her ikisi de blockchain teknolojisini kullanıyorlar fakat zincire blok ekleme hızlarında da büyük farklılıklar bulunuyor. Ehetereum 15 saniyede blok ekleyebilirken Bitcoin’de bu süre 10 dakikadır. Bu nedenle Ethereum’da işlemler daha hızlı gerçekleşir ve teyitlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ev Kredisi Şartları

Bitcoin, geleneksel para birimlerine alternatif olarak doğmuş ve bir değer deposu misyonu taşıyan bir dijital para birimidir ve madencilik yoluyla Bitcoin elde etmenin 21 milyon gibi bir ebedi sınırı vardır. Bu nedenle dijital altın olarak görülmektedir. Fakat Ether’de bu sınır yıllık 18 milyon olduğu için farklı yerlerde işleme girebilir ve alım satımlarda kullanılması daha kolaydır.

Etereum iyi bir yatırım mı?

Etereum’un iyi bir yatırım olup olmadığının cevabı duruma göre değişiklik gösterebilir. Her yatırım aracında olduğu gibi Etereum’a yatırım yapmak da risklidir ve yatırım yapmadan önce durum değerlendirmesi yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra, Ethereum’a yatırım yapmak için yeterli sebeplerde bulunuyor. Ether’in 2015 yılında kurulup hala daha gelişmesi ve kripto para borsalarındaki en değerli ikinci kripto para olması’da Ether’e yatırım yapmak için iyi bir sebep.

Ayrıca Ethereum şu anda daha hızlı işleme, daha güvenli ve daha çevre dostu olan Ethereum 2.0 sürümünü geliştiriyor. Bu da Ethereum’un parlak bir geleceği olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak Ether’in gittikçe yayınlaştığı günümüzde, yatırımcıların aklını çeldiği de bir gerçek. Fakat spekülasyonlara fazla kapılmamakta her zaman fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz