ERDAL CAN ALKOÇLAR: ŞARKIŞLA POLİMETAL SAHAMIZDA PİLOT SONDAJLARA BAŞLIYORUZ

0
Erdal Can Alkoçlar
Erdal Can Alkoçlar sondaj

TBY Holding iştiraki olan Böhmit Madencilik’e ait Sivas’ta bulunan altın sahasının Spektral Holding tarafından satın alınacağı bildirildi.

TBY Holding’den yapılan açıklamaya göre, Spektral Holding, maden sahasını bünyesine katmak için satın alma işlemlerine başladı.

Son senelerde yaptığı maden tesis ve saha yaptığı yatırımlarla ön plana çıkan Spektral Holding, konsolide iştiraki olan maden grubunun bünyesine Sivas’ta bir altın sahası daha katmak için çalışma başlattı.

Spektral Holding Yatırım Koordinatörü Michel Sharbin, saha temlik haklarını TBY Holding İnovasyon Direktörü Erdal Can Alkoçlar ve TBY Holding Yönetim Kurulu Üyesi Metehan Yeşil’den devraldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Michel Sharbin, ‘İlgili sahadaki yataklanma, kuvarsite bağıl ve porfiri yataklanma karakterleri gösteriyor.’ ifadesini kullandı.

– ‘Elde edilen sonuçlar genel yüzey çalışmaları yapabilmek için cesaret verici’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Koronavirüs Aşısı 'CoronaVac' Hakkında 10 Önemli Detay

Sharbin, yapılan ön çalışma sonucu ortaya çıkan bulgulara ilişkin şunları kaydetti:

“Ruhsat sahası Türkiye için çok önemli olan İç Anadolu Cu-Pb-Zn metalojeni içerisinde yer alıyor. Mevcut bakır için işletilmiş eski işletmelerin lokasyonları belirlenerek bu lokasyondaki cevherleşmenin türü, yönü, fonksiyonları belirlenmiş, ruhsat sahası içerisinde A1 ve A2 olmak üzere iki farklı lokasyondan jeokimyasal analiz amaçlı 5 adet örnek alınarak analize gönderilmiştir. Analiz sonuçlarında altın (Au), bakır (Cu), kurşun (Pb) ve çinko (Zn) için anomali değerler elde edilmiştir.

erdal can alkoçlar
sondaj erdal can alkoçlar

FG1 (cüruf örneği) ve FGM3 (kuvars) örneği haricinde FGM2, FGM4 ve FGM5 örneklerinin üçü için de Cu değerlere ulaşılmıştır. FGM2 örneği için yüzde 11 dolayında toplam Pb-Zn değeri alınmıştır. Au için FGM2 örneğinden elde edilen 5,9 ppm’lik değer dikkat çekici bir bulgu olarak öne çıkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mastercard, ödemeler için yüzünüzü ve el izinizi istiyor

Daha önce bu bölgede bilinen ya da bilgimiz dahilinde Au değeri bulunmamaktadır. FGM2 örneği dışında, FGM4 ve FGM5 örneklerinde de sırasıyla 0,16 ppm ve 0,19 ppm’lik anomali değerlere ulaşılmıştır.

Elde edilen sonuçlar genel yüzey çalışmaları yapabilmek için cesaret vericidir. Cevherleşme A1 lokasyonunda granodiyoritik-siyenitik bir intürizyonun kontağında kuvarslı bir zonun içerisinde gelişmişken A2 lokasyonda cevherleşme bazaltik lavların arasında kuvarslı bir zon içerisinde gelişmiştir.

Elde edilen bulgular doğrultusunda önerimiz, ruhsat sahasında daha detaylı yüzey çalışmalarının gerçekleştirilmesi yönündedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz