Empirizm Nedir ? Kısa ve Öz Anlatım

0
Empirizm Nedir ?
Empirizm Nedir ?

Empirizm Nedir ? – Deneycilikempirizm veya ampirizm adına artık ne derseniz deyin. Empirizmin ne demek olduğunu merak etmeyeniniz yoktur. Şimdi hemen anlatımına geçelim.

Empirizm Nedir ?

Empirizm
Empirizm

Empirizm Nedir ? diye soracak olursanız. Empirizm = Deneycilik demektir. Empirizm akılcılığın kesinlikle karşıtıdır. Felsefede sıkça duyduğumuz bu kelimenin anlamı sık sık karıştırılmakla birlikte, kelime anlamını tam olarak bilen yoktur. Tekno Bilim Adamı ekibi olarak bu bilinmezliğe bir çözüm getirmek istedik.

Empirizm, bilginin deneyimler ile kazanılacağını savunmaktadır. Kurucuları, ilk çağ felsefe savunucalarından Demokritos ve Epikuros’tur. Empirizm felsefesi ilk çağlardan sonra 17. ve 18 yüzyılda da devam etmiştir. O dönemlerdeki temsilcileri John Locke, Davıd Huma, Thomas Hobbes ve George Berkeley’dir.

Empirizm, bilginin deneyimler ile kazanılacağını ifade etmektedir. Bu düşünceye göre, doğuştan boş bir yapıda olan insanın, zamanla deneyim ve duyumlar ile dolmasıdır. Ayrıca empirizm akılcılığın karşıtı olarak da bilinmektedir. İnsani olarak bilgi ve deneyimler de bu düşünceye göre edinilmektedir. Tabi çoğu filozofa göre de bu düşünce bir diyalektiğe dayanmadığı için her zaman tek yönlüdür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   fotoğraf editleme programı

Anlayacağınız üzere, Empirizm düşüncelerin insan zihninde doğuştan var olmadığı söylemektedir. Empirizme göre koşulsuz olarak insan deneyimlerle belli bir karakter ve yapıya sahip olur.

Söz konusu düşünce rasyonalizm geleneğinin de tam zıttıdır. Empirizme göre bilginin tek kaynağı tecrübe ve deneyimlerdir. Bize soracak olursanız, çoğu yönden savunulması gereken bir düşüncedir. Zira deneyim ve tecrübe sahibi olmayan kimse bir işi, bir eylemi kesinlikle deneyimleyen kadar öğrenemez. Bunu biraz detaylı düşündüğünüz de siz de farkına varacaksınız.

Felsefenin her yerinden bir parça bilgi için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Yepyeni felsefik içeriklerimiz gelmeye devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz