EA Sports Oyunlarından Neden FIFA Adını Çıkarıyor?

0
EA Sports Oyunlarından Neden FIFA Adını Çıkarıyor
EA Sports Oyunlarından Neden FIFA Adını Çıkarıyor

20 yılı aşkın süredir FIFA oynuyorsunuz ve EA’nın bu güzel oyunu üstlenmesi, tüm zamanların en popüler video oyunu serilerinden biridir. Ancak, bildiğiniz ve sevdiğiniz oyunun resmi FIFA lisansını kaybettiği 2023’te her şey sona eriyor. Evet bu doğru; FIFA 23, son EA-FIFA oyunudur. Yine de bu son değil. FIFA organizasyonu kendi oyununu yayınlama sözü verirken, EA yeni unvanının adını şimdiden açıkladı: EA Sports FC. Peki, 20 yıllık ortaklık neden sona erdi ve bundan sonra ne olacak?

EA ve FIFA 20 Yıllık Ortaklığa Son Veriyor

Electronic Arts, dünyanın futbolu organize eden kuruluşu FIFA ile yirmi yıllık ortaklığının sona erdiğini resmen duyurdu. Resmi basın açıklamasında EA, 300’den fazla lisans ortağıyla yeni adı EA Sports FC üzerinde çalışmaya devam edeceğini doğruladı.

Oyuncular için en önemlisi, EA’nın basın açıklaması, EA Sports FC’nin olağanüstü popüler Ultimate Team, Kariyer Modu ve çevrimiçi oyunun yanı sıra tüm en iyi oyuncuları, ligleri ve takımları içereceğini ortaya koydu.

Yıllardır yatırım yapmaya devam ettiğimiz 19.000’den fazla oyuncu, 700’den fazla takım, 100’den fazla stadyum ve 30 ligden oluşan benzersiz lisans portföyümüz, benzersiz bir şekilde EA SPORTS FC’de olmaya devam edecek. Buna Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A, MLS ve daha fazlası ile özel ortaklıklar dahildir. Tabii ki, gerçekleştiğinde FIFA’yı EA Origin veya EA Desktop’ta da bulamazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp Gizlilik Sözleşmesinden Vazgeçti mi?
EA Sports FIFA
EA Sports FIFA

EA ve FIFA’nın Yolları Neden Ayrıldı?

EA, FIFA ile eşanlamlı olmasına rağmen, oyun şirketine FIFA markasını lisanslamak için yılda yaklaşık 150 milyon dolara mal oluyor ve son anlaşma 2013’te imzalanıyor. Ancak, New York Times tarafından bildirildiği üzere, FIFA görünüşe göre bu lisans ücretini sonraki dört yıllık döngü için yaklaşık 1 milyar dolar – muazzam bir artış.

Ancak lisans sorununun ötesinde, EA ve FIFA arasındaki ilişkide, özellikle de FIFA’nın unvanı geri tuttuğunu düşünen EA tarafında, çatlaklar zaten ortaya çıkıyordu. Görünüşe göre EA, kutunun önündeki dört harf ve her dört yılda bir Dünya Kupası ile ilgili içerik oluşturma fırsatı için FIFA’ya ödeme yapıyor. Ancak, çalışma ilişkisi ve markalaşma nedeniyle FIFA, EA’nın oyunu nasıl geliştirebileceğine ek kısıtlamalar getirdi ve adını diğer potansiyel oyun formatları yerine geleneksel futbol formatlarıyla (11’e 11) bağlantılı tutmayı tercih etti. Ayrıca, EA’nın FIFA’ya yeni tür dijital içerik getirmesi ve FIFA’nın mutsuz olduğu anlaşılan Ultimate Team içindeki NFT fikrini keşfetmesiyle ilgili mırıldanmalar oldu. EA, Fortnite ve Apex Legends’ta görüldüğü gibi, oyun içi olayların hızla değişebildiği ve oyunculara farklı fırsatlar sunduğu modern, isteğe bağlı oyun sistemlerini keşfetmeye de hevesli.

Faktörlerin birleşimi, EA’nın FIFA olmadan tek başına ilerleyebileceğine inandığı anlamına geliyor. Böylece FIFA 23, video oyunlarında en kalıcı isimlerden birini taşıyan son EA-FIFA oyunudur. Birçokları için, FIFA satın almak, Sega Mega Drive’da, FIFA International Soccer’dan bu yana yıllık bir ritüel olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Masaüstü ve Mobil Uygulamalar Arasındaki 5 Fark

EA ve FIFA İçin Sırada Ne Var?

EA, küresel futbol genelinde hatırı sayılır bir lisanslama ağı kurmuştur. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’ne lisans veren UEFA’nın yanı sıra en iyi ligler ve takımlarla lisans anlaşmaları vardır. Bu lisans anlaşmalarını sürdürdüğünü varsayarsak, 2024’te EA Sports FC’nin ilk yinelemesi, dünya çapındaki en iyi liglerdeki en iyi oyuncuları barındırmaya devam edecek.

Ve büyük ihtimalle böyle kalacak. FIFA, adını kullanarak bir oyun yayınlama konusunda spekülasyon yaptı, ancak teknolojilerini yanlarında götürecek olan EA’nın yıllar sonra başlayacaktı. Electronic Arts’ın amansız futbol makinesine karşı rekabet etmenin ne kadar zor olduğunu anlamak için eski FIFA rakibi Pro Evolution Soccer ölümüne bakmanız yeterli. Rakip serinin geliştiricisi Konami, yıllardır FIFA’ya zemin kaybediyor ve en son bir futbol oyunu denemesi olan eFootball 2022, hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından berbat grafikleri, berbat oynanışı, lisans eksikliği ve daha fazla.

Dolayısıyla, Konami gibi FIFA yıllarına ayak uyduran ve birçokları tarafından futbolun daha gerçekçi bir temsili olarak görülen bir takım için bile, rekabetçi kalmak inanılmaz derecede zor. FIFA’nın oyuncuları EA Sports FC’den uzaklaştıracak yepyeni bir oyun başlatması pek olası görünmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz