T İle Başlayan Ülkeler

0
t ile başlayan ülke isimleri
t ile başlayan ülke isimleri

T ile başlayan ülkelerin listesini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. T harfi ile başlayan ülkeler; Tayland, Tayvan, Tuvalu, Türkiye, Tunus, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan ve Tonga yer almaktadır.

T Harfi İle Başlayan Ülkeler

Tacikistan

Tacikistan, resmi adı ile Tacikistan Cumhuriyeti, Orta Asya’da bulunan bir ülkedir. Komşuları güneyinde Afganistan, kuzeyde Kırgızistan, batıda Özbekistan ve doğuda Çin bulunmaktadır. En büyük etnik grubu Tacikler olduğu ülkenin kültürel ve tarihi olarak bölgede varlığını sürdüren Özbekler bulunmaktadır.

T İle Başlayan Ülkeler

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta doğu bölgesinde yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Uganda ve Kenya, batısında Burundi, Ruanda ve Kongo DC, güneyinde Malavi, Zambiya ve Mozambik yer almaktadır. Tanzanya’nın doğusunda ayrıca Hint Okyanusu kıyıları yer alır.

Tayland

Tayland, resmi adı ile Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında yer alan Güneydoğu Asya ülkesidir. Sınırlarında doğuda Kamboçya, batıda Myanmar, kuzeyde Laos ve güneyde ise Malezya ülkeleri bulunur. Batıda Andaman Denizi ve Güney kısmında Tayland Körfezi yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ramazan ayında uygulanması gereken koronavirüs tedbirleri açıklandı

Tayvan

Tayvan veya resmi adı ile Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adasıyla Penghu, Matsu, Kinmen ve bazı diğer adacıklarda yerleşik, birçok ülke tarafından tanınmayan Doğu Asya ülkesidir. 1912 yıllarında bugünkü Çin topraklarında kurulan ülke Birleşmiş Milletler kurucu üyesidir.

Tonga

Tonga veya resmi adıyla Tonga Krallığı, Büyük Okyanus’ta Polinezya ada içerisinde yer almaktadır. Coğrafi olarak Okyanusya kıtasında yer alan bir ada ülkesidir. Tonga Krallığı’nın adı 172 ada ve mercan adasından oluşmaktadır. Bu adalardan sadece 36 tanesinde insanlar yaşamaktadır.

Tunus

Tunus Cumhuriyeti kısaca Tunus, Akdeniz’e kıyısı olan Kuzey Afrika’da bir Arap ülkesidir. Kurucusu Habib Burgiba’dır. Doğusunda Libya, Batısında Cezayir yer almaktadır. Ülkenin güney kısmı Büyük Sahra Çölü ile kaplıdır.

Türkiye

Türkiye veya resmi ismiyle Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bir bölümü Anadolu’da yer almaktadır. Geri kalan kısmı ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   K Harfi İle Başlayan Ülkeler, K Harfi İle Ülkeler

Türkmenistan

Türkmenistan, resmi adı ile Türkmenistan Cumhuriyeti, 1991 yıllarında Sovyetler Birliği’nin dağılışından sonra bağımsızlığını ilan eden Orta Asya’da bir ülkedir. Türkmenistan, bağımsız Türk devletlerinden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz