B Harfi İle Başlayan Ülkeler, B Harfiyle Ülkeler Hangileridir?

0
b ile başlayan ülkeler
b ile başlayan ülkeler

Bu yazıda sizlere B harfi ile başlayan ülkeleri sıralayacağız. B harfi ile başlayan 20 ülke bulunmaktadır. Bunlar Bahreyn, Bahamalar, Batı Sahra, Bangladeş, Barbados, Bermuda, Belçi̇ka, Beli̇ze, Beni̇n,  Beyaz Rusya, Boli̇vya, Bhutan, Bi̇rleşi̇k Arap Emi̇rli̇kleri̇, Bosna Hersek, Brunei̇, Bulgari̇stan, Botsvana, Brezi̇lya, Burki̇na Faso ve Burundi ülkeleridir.

B Harfi İle Başlayan Ülkeler

Bahreyn

Bahreyn Krallığı, Orta Doğu’da Basra Körfezi’nde bulunan bir adadır. Bahreyn 800 kilometrekaredir, bu da Asya’daki en büyük üçüncü ülkedir. Ülke nüfusunun %52’si Arap, %46’sı Güney Asya olduğu tahmin edilmektedir. Ülkenin %70’i Müslüman, %15’i Hıristiyan ve % 10’u Hindu kökenli insanlar yaşamaktadır. Ülkenin çoğunluğu Müslümandır.

B Harfi İle Başlayan Ülkeler

Belçika

Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Yaklaşık 31.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Belçika, 11.5 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin %60’ı Hristiyan vatandaşları yaşarken, %32’si din ile ilgilenmemektedir. İslam %6 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   RTÜK'ten televizyon kanallarına uyarı geldi! İşte detaylar

Belize

Belize, Orta Amerika’da yer almaktadır. 23.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir ve yaklaşık 400 bin kişi yaşamaktadır. Ülkenin başlıca etnik grupları %53 Mestizo, %26 Creole ve %11 Mayalar izlemektedir.

Benin

Benin, yaklaşık 12 milyon nüfusu ile Batı Afrika’da bulunan küçük bir ülkedir.

Butan

Bhutan Krallığı, toplam yaklaşık 40.000 kilometrekare ve yaklaşık 800 bin nüfusu ile Güney Asya’da küçük bir ülkedir.

Bolivya

Bolivya, yaklaşık 12 milyon nüfusu ile Güney Amerika’da,% 75’i Mestizo ve % 15’si yerli olan bir ülkedir.

Bosna Hersek

Bosna Hersek, Doğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Yaklaşık 4 milyona yakın nüfusu vardır. Boşnaklar % 45 ile başlıca etnik gruptur, İslam din % 50’sini oluşturarak en büyük dindir.

Brezilya

Brezilya, Güney Amerika’daki yaklaşık 9 milyon kilometrekarelik alana sahiptir. Çok ırklı olan Brezilya, %85’i Hıristiyan olan 200 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ÖĞRENCİ YURDU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Bulgaristan

Bulgaristan, Güneydoğu Avrupa’da yer alan küçük bir ülkedir. Nüfusu yaklaşık 7 milyondur ve bunun % 85’i etnik Bulgar halkından oluşmaktadır.

Burkina Faso

Burkina Faso, Batı Afrika’da yer alan ve 275 bin kilometrekarelik bir alana sahip bir ülkedir. Yaklaşık 17 milyonun üzerinde bir nüfusu bulunmaktadır. Çok ırklı bir ülke olan Bulgaristan’ın en büyük etnik grubu Mossi’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz