Dünyanın Eski Yedi Harikası ve Hakkında Bilgi

0
dünyanın eski yedi harikası
dünyanın eski 7 harikası

Modern dünyadaki ilerleme yürüyüşü sırasında, insan başarısının hikayelerini anlatan tarihi yapılarda Dünya’nın zengin geçmişinin kanıtı var. Bunlardan yedisi harika olarak kabul edildi: eski Akdeniz ve Orta Doğu uygarlıklarının katkılarının kutsal örnekleri.

Antik dünyanın bu yedi harikası, ilk olarak Pers, Babil ve Mısır topraklarından geçen Helen gezginler tarafından seçilmiştir. Seyahat rehberlerinde, sanat eserlerinde ve şiirlerinde bu yapıları dikkatle not ettiler. Harikalar listeleri MÖ beşinci yüzyılda oluşturulmuş olsa da, en ünlü örnek, insan yeteneğinin bu başarılarını şiir yoluyla kutlayan ikinci yüzyıl Yunan yazarı Sidonlu Antipater tarafından geliştirilmiştir.

Bu yapılar antik mühendisliğin çarpıcı başarıları olsa da, Helen halklarının bilmediği Afrika, Avrupa ve Asya ve Amerika’nın eski uygarlıklarının çoğuna ait harikaları içermiyor. Bu Yedi Harika bugün hala kutlanıyor olsa da, en büyük fiziksel başarıların bile geçici doğasını gösteriyorlar – doğa, insan davranışı ve zamanın geçişi biri hariç hepsini yok etti.

Dünyanın Eski Yedi Harikası

Büyük Giza

Piramidi Hala var olan tek Mucize olan Büyük Piramit, yaklaşık 4.000 yıl boyunca dünyanın en yüksek insan yapımı yapısı olarak kaldı. 2560 civarında Nil Nehri’nin batı kıyısında inşa edilen Büyük Piramit, dördüncü yüzyıl firavunu Khufu’nun (Keops) mezarı olarak hizmet etti. Giza’daki üç Piramidin en büyüğüdür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nike ve Amazon'un Peloton'u satın almayı düşündüğü bildiriliyor

Yedi Harikası

Babil’in Asma Bahçeleri

Yedi Antik Harikadan biri olarak adlandırılmasına rağmen, bahçelerin gerçekten var olduğuna dair ilk elden çok fazla kanıt yoktur. Yunan tarihçiler Strabo ve Diodorus Siculus da dahil olmak üzere bahçelere tanık olduklarını iddia edenler, onları ziraat mühendisliğinin harikaları olarak nitelendirdi. Muhteşem bir dizi çiçek açan çiçekler, tatlı meyveler, egzotik yapraklar ve etkileyici şelalelerin onları doldurduğu söyleniyordu. Asma bahçelerin MÖ 600 civarında Babil’i MÖ 605-562 yılları arasında yöneten II. Nebukadnezar tarafından yaptırıldığına inanılıyordu.

Zeus Heykeli

kutlayan layık bir heykelini oluşturmak için antik çağın en ünlü heykeltıraş aldı Phidias, efsanevi tanrı Zeus. Yunanistan’ın batısındaki Olympia’daki Zeus Tapınağı’nda bulunan heykel, Zeus’u altın, değerli taşlar, fildişi ve abanozla kaplı bir tahtta otururken gösteriyordu. Zeus sağ elinde zafer tanrıçası Nike’ın bir heykelini tutuyordu. Sol elinde kartallı bir asa tutuluyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YKS Ek Tercih Ne Zaman? Ek Tercih Tarihleri Belli Oldu Mu?

Halikarnas Mozolesi

Merhumun barınması için en etkileyici yapılardan biri Halikarnas Mozolesi idi. Mozole, MÖ 353 ile 350 yılları arasında tasarlandı. Yunan mimarlar Satyrus ve Pythis tarafından. Pers İmparatorluğu’nda bir vali olan Maussollos ve eşi ve kocasının ölümü üzerine yapımına başlayan Karia’lı kız kardeşi II. Artemisia için yaratılmıştır.

Rodos Heykeli

Doğu Ege Denizi’ndeki bir ada olan antik Rodos’u ziyaret edenleri Yunan tanrısı Helios’un bir heykeli karşıladı. MÖ 292 ile 280 yılları arasında inşa edilmiştir. Heykeltıraş Lindoslu Chares tarafından yapılan ve yaklaşık 33 metrede (105-110 fit) duran heykel, MÖ 304’te Demetrius’un işgalci ordusunun yenilgisini onurlandırmak için tasarlanmış bir zafer anıtıydı.

İskenderiye Pharos (Deniz Feneri)

Teknik bir şaheser olarak kabul edilen ve kendisinden sonra gelen tüm fenerlere model olan bu antik deniz feneri, Mısır’ın İskenderiye limanında bulunan ve eski vatandaşları tarafından Kemet olarak bilinen Pharos adasında inşa edilmiştir. MÖ 285 ile 247 yılları arasında tamamlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz