Anarşizm Nedir, Anarşizm Türleri Nelerdir?

0
Anarşist
Anarşizm

“Anarşi” kelimesi, “otoritesiz” anlamına gelen Yunanca bir kelime olan “anarchos”tan, gönüllü kurumlara dayalı kendi kendini yöneten toplumları savunan bir siyaset felsefesinden türetilmiştir. Genellikle devletsiz toplumlar olarak anılan anarşizm, devlet fikrine karşı olumsuzdur ve onu gereksiz, istenmeyen ve zararlı olarak kabul eder.

Devlette muhalefet merkezdedir. Ancak anarşizmde bu, hiyerarşik örgütlenmeyi veya insan ilişkilerinin yürütülmesinde karşıt otoriteyi gerektirir. Anarşizm, 20. yüzyılın başlarında tüm dünyaya yayılmadan önce batıda gelişti.

Genellikle, anarşi, komünizmin veya katılımcı ekonominin otoriter yorumlarına karşı çıkan anarşist ekonomi ve hukuk felsefesinin çoğuyla aşırı sol bir ideoloji olarak kabul edilir. Belirli bir görüşten sabit bir doktrin sunmak yerine, anarşizm bir felsefe olarak akar.

Anarşizm

Anarşizm Türleri

Toplumdaki daha spesifik sorunları ele alan farklı anarşizm türleri vardır;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Swap Nedir ? - Kısaca Öğren !

Anarşist Komünizm: devletin, kapitalizmin, ücretlerin ve özel mülkiyetin (kişisel mülkiyete saygıyı korurken) ortadan kaldırılmasını ve üretim araçlarının ortak mülkiyeti, doğrudan demokrasi ve yatay bir ağ lehine savunan bir anarşizm teorisidir. üretim ve tüketim ile gönüllü dernekler ve işçi konseyleri.

Anarko-Kapitalizm: Devletin ortadan kaldırılmasını bireysel egemenlik, özel mülkiyet ve açık pazarlar lehine savunan bir siyaset felsefesidir.

Yeşil Anarşizm: anarşizm içinde çevresel konulara özel bir vurgu yapan bir düşünce okuludur.

Anarka-Feminizm: anarşizmi feminizmle birleştirir. Genellikle ataerkilliği, ademi merkeziyetçi serbest dernek ile değiştirilmesi gereken istemsiz zorlayıcı hiyerarşinin bir tezahürü olarak görür.

Queer Anarşizm: eşcinsel kurtuluşu ve homofobi, lezbofobi, transmisojini, bifobi, transfobi, heteronormativite, heteroseksizm, ataerkillik ve cinsiyet ikilisinin ortadan kaldırılmasının bir aracı olarak anarşizmi ve sosyal devrimi savunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İthalatçı ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir?

Anarko-Pasifizm: Anarşist hareket içinde toplumsal değişim ve devletin ortadan kaldırılması mücadelesinde şiddet kullanımını reddeden bir eğilimdir, yani Gandhi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz