DDoS Saldırısı Nedir

0
20
DDoS Saldırısı Nedir
DDoS Saldırısı Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, DDoS Saldırısı Nedir, konusuna değiniyor olacağız. İnternet üzerinden eğer para kazanıyorsanız ve aynı zamanda bir işlem yapıyorsanız, çok önemli olan bazı hususlar vardır. Onlarda bazı saldırılar olarak karşımıza çıkacaktır. Bu saldırıların başında ise; DDoS saldırısı gelmektedir. Tam olarak bu saldırının neden olduğunu ve nede gerçekleştiğini anlatacağız.

Dağıtılmış ağ saldırıları olarak bilinen yani bir diğer ismi ile; dağıtılmış sistem reddi (DDoS) saldırı adı ile bilinecektir. Bu saldırılar genellikle internet üzerinden yapılan alış-veriş siteleri, online kumarhaneler ve online hizmet sağlayan tüm şirketlere yapılacaktır. Neticede bu saldırılar hem kötü amaçlıdır hem de siteleri engellemek amaçlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google, Starlink uydu internet hizmeti için Elon Musk'ın SpaceX'iyle iş ortaklığı yapıyor
DDoS Saldırısı Nedir
DDoS Saldırısı Nedir

DDoS Saldırısının İşleme Prensibi Nedir?

Ağ kaynakları nereden bakılırsa bakılsın yoğun bir sistem olarak karşımıza çıkar. Elbette bu durumda yapılan işlemlerde, işlem sıralamaları da tamamen sınırlı olacaktır. Aynı zamanda sunucuyu internet ortamına bağlayan bant genişliği de tamamen sınırsız bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman, hizmet sınırının kapasitesini aştığınız zaman; hem isteklere verilen bu yanıtlar oldukça yavaş karşılanacak hem de kullanıcı istekleri tamamen yok sayılacaktır.

Elbette bunların olmasının en büyük nedeni, siteyi tamamen engellemek olacaktır. Dolayısıyla hizmet reddi sağlıyor olmak olacaktır. Bazı durumlarda, konu o kadar hassastır ki, bu saldırıyı başlatan kişi para isteyebilir. Hatta bazen bunu rakip firmalar bile birbirlerine yapabilmektedir.

DDoS Saldırısının Günümüzdeki tehdit Durumu Nedir?

2000’li yıllara kadar baktığımız zaman, bu saldırıların daha azaldığını hatta etkisinin dahi azaldığını görebiliyoruz. Sonrasında ise saldırı oranı büyük bir ölçüde azalmıştır. Azalmasının nedeni ise; bu olayın suçlularının artık tutuklanmasıdır. Dolayısıyla saldırı yapan kişi, artık suçsuz sayılmayacak, aksine kişi ile alakalı suç duyurusunda bulunulup kişi tutuklanabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dell yeni G serisi oyun dizüstü bilgisayarlarını tanıttı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz