Covid-19 için gizlenen aşı fiyatlarını bakan paylaştı!

0
16

Covid-19 salgını için birçok aşı çalışması yapılıyor. Bu aşı çalışmalarını da bazı şirketler yapıyor ve bu şirketlerin de belli bir maliyeti var. Bu maliyet üzerine belirli tutarda kar ekleyip satıyorlar. Sosyal medyada da en az aşılar kadar, aşıların fiyatlarının merak edildiği görülüyor. Bugün de Belçikalı bakan Eva De Bleeker, Covid-19 aşı fiyatlarını Twitter hesabı üzerinden yanlışlıkla kullanıcılarla paylaştı. Ardından bakan durumu fark eder fark etmez hemen paylaşımını sildi.

Aşıların en pahalısı 18 dolar

Belçikalı bakan Eva De Bleeker tarafından yapılmış olan Twitter paylaşımına göre 6 tane aşının fiyatı biliniyor. Bir doz aşı için; Oxford-AstraZeneca 1,78 euro, J&H 8,5 dolar, Sanofi 7,56 euro, Curevac 12 dolar, Moderna 18 dolar ve kurucuları Türk olan BioNTech aşısı 12 dolar. Bu tabloya göre de en pahalı aşı 18 dolar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   O İle Başlayan Ülkeler

Covid-19 aşı fiyatlarını içeren Twitter paylaşımının sebebi de tahmin edilebiliyor. Belçika muhalefetinden olan bir milletvekili, Belçika hükümetinin Covid-19 aşılarının ücretini nasıl ödeyeceği ile ilgili bir soru sordu. Bunun ardından bakan Eva De Bleeker de aşı fiyat tablosunu paylaştı. Fakat elbette ki bu tablonun gizli kalması gerekiyordu ve paylaştıktan kısa bir süre sonra kaldırmak zorunda kaldı.

Bu paylaşımdan yola çıkarak Belçika’nın toplamda ihtiyacı olan 33,5 milyon doz aşıyı satın almak için 279 milyon 120 bin euro ödeme planı yaptığının ortaya çıkması sonucunu çıkarabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz