Koronavirüs aşının fiyatı duyuruldu! Pek de ucuz değil

0

Son günlerde gündemin tam olarak kalbine oturmuş olan Pfizer ve BioNTech firmalarının işbirliği ile geliştirilen yeni koronavirüs aşılarının fiyatı duyuruldu. Yüzde 90 oranında etkili bir tedavi sunabilen aşılar, ülkemizde pek de ucuz bir fiyatla satılmayacak gibi görünüyor. Tekno bilim adamı ailesi olarak bu yazıda sizlere Pfizer ve BioNTech firmalarının geliştirdiği yeni koronavirüs aşısının fiyatı hakkında bilgi vereceğiz.

Aşının tek bir dozu 159 TL

Birçok bilim insanının üzerinde çalıştığı koronavirüs aşılarında dünyanın her yerinden bazı haberler alıyoruz. Özellikle aşı geliştirme aşamasında olan birçok ilaç şirketi var. Bunlardan en başarılı görüneni, yüzde 90 oranında etkili olan Pfizer ve BioNTech firmalarının üreteceği aşılar. Ayrıca Almanya konumlu BioNTech şirketinin başında Özlem Türeci ve Uğur Şahin bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bozuk SD Kart Nasıl Onarılır?

Aşı ile ilgili ülkemizde daha anlaşma yapılmadı. Ancak aşıyı geliştiren firmaların ABD ile yaptığı anlaşmaya bakacak olursak tek bir doz 19,5 dolar yani 159 TL olarak belirlendi. Koronavirüs aşısının iki doz olarak uygulandığını hesaba katarsak, tek doz 159 TL, iki doz 318 TL oluyor. Bu da toplumun birçoğu için maalesef pahalı kalıyor. Aşıların pahalılığı ise tahmin edebileceğiniz gibi döviz kurlarının yüksek olmasından kaynaklanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz