Bulut Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

0
Bulut Uygulamaları Ne Kadar Güvenli
Bulut Uygulamaları Ne Kadar Güvenli

Şu anda, insanların daha sık uzaktan çalıştığı, giderek daha dijital bir dünyada yaşıyoruz. İnternetimiz olduğu sürece bilgilerimizin her yerden erişilebilir olmasını istiyoruz ve bunun sonucunda e-posta ve bulutta çalışma gibi araçlar bizim için vazgeçilmez hale geldi. Siber suçlular bu yeni gerçekliğe yabancı değiller ve kar etmek için gözlerini buluta diktiler ve giderek daha karmaşık saldırılar gerçekleştirdiler. Peki, bulut uygulamaları gerçekten güvenli mi? Hadi bulalım.

Bulut Kötü Amaçlı Yazılımı Çok Yaygındır

Netskope’un tehdit araştırmasına göre, buluttaki uygulamalar tarafından sağlanan kötü amaçlı yazılımlar, web sitelerininkinden daha fazladır ve çoğu insan hala bunun farkında değildir. 2021’de çoğu kötü amaçlı yazılım indirmesi bulut uygulamalarından kaynaklandı ve bu oran 2020’nin başındaki %46’ya kıyasla %66’ya yükseldi. Aynı araştırmaya göre, yönetilen tüm bulut uygulama örneklerinin yarısından fazlası kimlik bilgisi saldırılarına maruz kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, İrlanda'da Galaxy cihazlarını teslim etmek için Dronları kullanıyor

Bulut Uygulamaları Birçok Veri İhlalinden Sorumludur

Bulut uygulamaları artan popülaritesi, birçok siber suçlunun kurbanların bulut uygulamalarına erişmeye çalışmasına neden oldu. Bu saldırılar genellikle kötü amaçlı yazılım dağıtan kötü amaçlı bulut uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirilir. Ek olarak, bulut uygulaması içerdekiler de son birkaç yılda artan veri hırsızlığına neden oldu.

Yönetilen bulut uygulamalarının yarısından fazlası şu anda kimlik bilgisi saldırıları tarafından hedefleniyor ve bu, bulutta kurumsal ve kişisel veri hırsızlığını önemli ölçüde artırdı. Bu, yedi çalışandan birinin bulutta siber suçlular tarafından hedef alındığı anlamına geliyor.

Bulut Uygulamaları
Bulut Uygulamaları

Bulut Uygulamalarını Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bulutunuzu ve uygulamalarını yeterince korumak için altyapısını kendiniz güvenceye almanız gerekir. Basit bir ifadeyle, bulut uygulamalarından ziyade bulutunuzu ve verilerinizi korumalısınız; bu şekilde bir bulut uygulaması kötü niyetli olsa bile verileriniz ve bulut altyapınız güvende olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   IP adresi nedir ve ne anlama gelir?

Kendinizi buluttaki tüm kötü amaçlı uygulamalardan korumak için, bulutunuzu tehditlerden korumak için kötü amaçlı yazılım algılama, anahtar yönetimi ve veri kaybını önleme gibi güvenlik ve uyumluluk süreçlerini uygulamak üzere Cloud Access Security Broker (CASB) yazılımını kullanın.

CASB’ler, cihaz ve konum gibi kullanıcı bilgileri ve kullanımdaki her bulut hizmeti için bulut risk değerlendirmeleri dahil olmak üzere bulut uygulaması kullanımına tam görünürlük sağlar. CASB’ler ayrıca veri kaybını önleme, işbirliği kontrolü, erişim kontrolü, bilgi hakları yönetimi, şifreleme ve tokenleştirme uygulayarak veri güvenliği sağlar. Bir CASB, bu nedenlerle esas olarak işletmeler ve büyük kuruluşlar tarafından kullanılan üst düzey güvenlik yazılımı olarak kabul edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz