Breadboard Devre Tahtası Nedir

0
35
Breadboard Devre Tahtası Nedir
Breadboard Devre Tahtası Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, Breadboard devre tahtası nedir konusu elektronik ile ilgilenen için en önemli konulardan birisidir. Ne işe yarıyor ve nasıl kullanılıyor sorusu bu aşamada önemli olacaktır.

Eğer sizlerin de kendini hem geliştirdiği hem de çalıştığı alan elektronik alanı ise, muhakkak Breadboard konusunda muhakkak bilginiz vardır. Ama yine de sizlere hem detaylarından hem de nasıl kullanıldığından söz edeceğiz.

Breadboard Devre Tahtası Nedir
Breadboard Devre Tahtası Nedir

Breadboard Devre Tahtası Nedir?

Breadboard tam anlamıyla bir test etme aracı olarak karşımıza çıkacaktır. Bu breadboard üzerinde kolaylıkla devrelerinizi test edebileceksiniz. Aynı zamanda bu devreleri birbiri ile lehimlemenize de hiç gerek kalmayacaktır. Devreleri, bir şekilde aktarım yapmaksızın bu tahta üzerinden kontrol etmenizi sağlayacaktır. Tabi ki bu şekilde herhangi bir hata olup olmadığını da anlayabileceksiniz. Tabi tak-çıkar bir sisteme de sahip olduğu için, bu elektronik bileşenleri de farklı projelerde kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi Power Bank 3 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Breadboard İç Yapısı Nasıldır?

Hem dik hem de yatay bir şekilde, birbirlerine bir şekilde bağlı ola metal kıskaçlardan oluşacaktır. Breadboard’ın kırmızı ve mavi kısımları ancak dışarıdan görünen bir yapıya sahip olacaktır ve bu da satır kısımları olacaktır. Zaten gördüğünüz şey de, boydan boya olacak şekilde bir iletim halindedir. Fakat bazı breadboardlarda bu satırlar baştan sona kısa devre halinde karşımıza çıkmayacaktır.

Breadboard Nasıl Kullanılır?

Breadboard’ın üzerinde, baştan aşağıya “+,-” şekillerini görebileceksiniz. Bu satırlar sayesinde gerilim bağlantılarını kolaylıkla ayarlayabilir olacaksınız. Elbette gerilim bağlantıları bir şekilde çözüldükten sonra, board üzerindeki bileşeler en önemli güç ihtiyaçlarını buradan kolaylıkla sağlayabileceklerdir.

Orta kısıma baktığınız zaman üzerinde 5 adet delikten oluşan bir sütun göreceksiniz. Tabi ki bu kısımlar aynı metal üzerinde konumlanmıştır ve bu yüzden birbirleri içinde iletim halinde bulunmaktadır. Yani anlayacağınız üzere, aynı sütun üzerinde bağlantı yaptığınız takdirde bacaklar birbirleri ile iletim halinde olacaktır. Bu sayede de tüm komponentler bağlantı halinde bulunacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı

Tabi burada mavi ve kırmızı sütunları da her iki tarafta göreceksiniz. Ama bu sütunlar diğerleri gibi bağlantı halinde olmayacaktır. Birbirleri arasında herhangi bir iletim söz konusu değildir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz