Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma (Nasıl Yapılır ?)

0
Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma
Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma (Nasıl Yapılır ?) – Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır ? Bu soru aslında pek çok zaman soruluyor. Sizin için pratik ve net bilgiler sunan bir içerik hazırlamak istiyoruz. Hazırsanız başlayalım. Tekno bilim adamı ailesi olarak ihtiyaçlarınıza tamamen hızlı bir şekilde cevap veriyoruz. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?” answer-0=”Bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemleri için birkaç farklı seçenek var. Sizler için hepsini en pratik şekilde ön plana çıkarıyoruz. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”Ekran Görüntüsü Nasıl Alınıyor?” answer-1=”Ekran görüntüsü almak için sitemizde birkaç yöntem var. Hepsini kullanabilirsiniz. ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri” answer-2=”Ekran görüntüsü için ihtiyaçlarınıza göre kullanabilir ve size uygun seçenekleri takip edebilirsiniz. ” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Güncel olarak karşımıza çıkan pek çok teknoloji ve uygulama var. Ekran alıntısı almak için de haliyle pek çok yol var. Ama size aşama aşama anlatmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Chromium Nedir? Chromium Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma (Nasıl Yapılır ?)

Windows 10 veya 8’de bilgisayarda tam ekran görüntüsü almak için şu aşamalara dikkat edin.

  • Tam ekran görüntüsü aldığınız zaman, ekran görüntüsünün doğrudan bir dosyaya kaydolması için  Win+PrintScreen tuşuna basın.
  • Bu sayede görüntüyü ilk başta Paint’e yapıştırma zorunluluğundan kurtulmuş olursunuz. Dosya, Resimler klasörünün içindeki Ekran Görüntüleri klasöründe bulunur. Klasör eğer daha önce oluşturulmamışsa yeni oluşturulacaktır.

Sadece açık olan pencerenin ekran görüntüsünü almak için şu aşamalara dikkat edin.

  • Ekran görüntüsünü yakalamak istediğin pencereye tıkla ve Alt+PrintScreen tuşuna bas ya da bazı dizüstü bilgisayarlarda Alt+Fn+PrintScreen tuşlarına birlikte basman gerekebilir.
  • Ama görüntüyü kaydedebilmek için bir belgeye yapıştırman gerekecek.

Mac Üzerinde Ekran Görüntüsü Almak

mac üzerinde ekran görüntüsü alma
İlginizi Çekebilir : Ekran Kartı Modeli Nasıl Öğrenilir?

 

Bilgisayarda tam ekran görüntüsü almak için şu aşamalara dikkat edin.

  • Tüm ekranın görüntüsünü yakalamak ve daha sonra bu görüntüyü masaüstünde bir dosyaya kaydetmek için ⌘+⇧ Shift+3 tuşlarına basın.
  • Bilgisayardan, resim çekerken çıkan sesin aynısı çıkacak, “Ekran Görüntüsü [tarih]” etiketli bir dosya masaüstünde belirecektir.
  • Ekran görüntüsünü bir dosyaya kaydetmek yerine panoya kopyalamak isterseniz de ⌘+Control+⇧ Shift+3 tuşlarına basın. Görüntü panoya kopyalayın. Bu görüntüyü bir belgeye ya da görüntü düzenleme programına yapıştırabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adblock nedir ? Adblock nasıl kullanılır ? [Reklamlardan KURTUL]

Bir kısım ekran görüntüsü almak için şu aşamalara dikkat edin.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma
  • Ekranın bir kısmının görüntüsünü yakalayın. Ekranın yalnızca bir kısmının görüntüsünü almak istiyorsanız da ⌘+⇧ Shift+4 tuşlarına basın. İmleç artı şeklini alacaktır.
  • Artı şeklindeki imleci, görüntüsünü yakalamak istediğin kısmı içine alan bir kutu çizecek şekilde sürükleyin.
  • Kutuyu çizdikten sonra imleci serbest bıraktığında bilgisayardan “deklanşör” sesi gelecektir ve görüntü masa üstündeki bir dosyaya kaydedilecektir.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma (Nasıl Yapılır ?) konumuzu tüm yönleri ile anlatmış olduk. Dilerseniz sitemizi yer işaretlerine ekleyerek, teknoloji ve hayata dair haberlerden anında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz