ASUS, M.2 SSD yuvasına sahip RTX 4060 Ti ekran kartını tanıttı

0
ASUS, M.2 SSD yuvasına sahip RTX 4060 Ti ekran kartını tanıttı
ASUS, M.2 SSD yuvasına sahip RTX 4060 Ti ekran kartını tanıttı

Şu anda giriş seviyesi ve orta sınıf kartların çoğu PCIe Gen4 özellikleri ve 8 şeritle sınırlıdır. Ancak bu kartların tümü eninde sonunda tam boyutlu 16 şeritli bir yuvaya takılacaktır. Bu nedenle RTX 4060 serisi ve Radeon RX 7600 gibi kartlar tam boyutlu bir konektöre sahiptir, ancak tüm şeritler elektriksel olarak bağlı değildir.

ASUS, M.2 SSD Takılabilen Ekran Kartı Tasarımını Tanıttı

Tony Yu’nun (ASUS Genel Müdürü) bir videosu, kullanılmayan PCIe şeritleri sorununu çözebilecek konsept bir RTX 4060 Ti Dual grafik kartını gösteriyor. Şirket, sahte şeritler yapmak yerine, bunların yüksek hızlı SSD depolama gibi diğer cihazlar için kullanılabileceğini düşündü. Arka tarafına Samsung 980 PRO 2TB SSD takılı bir RTX 4060 Ti GPU konsepti sundular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Geliştirilmiş menzile sahip Xiaomi Elektrikli Scooter 4 Lite (2. Nesil) tanıtıldı
ASUS, M.2 SSD RTX 4060 Ti ekran kartını tanıttı
ASUS, M.2 SSD RTX 4060 Ti ekran kartını tanıttı

Günümüzde çoğu SSD, anakartlar üzerinde uygunsuz ve dar alanlara takılmakta ve erişim sağlamak için genellikle ekran kartlarının ve hatta büyük CPU soğutucularının çıkarılmasını gerektirmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar, bir grafik kartına takılan M.2 SSD’lere çok daha kolay erişebileceklerdir. Aynı şekilde, grafik kartının daha fazla güce ihtiyaç duyacağını göz önünde bulundurmak önemlidir, ancak bu maksimum 10W’ı geçmemelidir, bu da bir RTX 4060 Ti’nin yalnızca bir 8 pimli güç konektörüyle üstesinden gelemeyeceği bir şey değildir.

Tony, bir grafik kartına bağlanması nedeniyle ortaya çıkabilecek potansiyel ısı sorunları da dahil olmak üzere böyle bir kurulumun tüm yönlerini özetliyor. Sıcaklığın aslında yaklaşık 10 C düştüğünü ve performans kaybının minimum olduğunu belirtmek ilginçtir (en yüksek sürekli okuma hızı için 6,9 GB/s yerine 6,8 GB/s). Bunun nedeni, PCB’nin GPU soğutucusundan gelen hava akışının SSD’lere ulaşmasını sağlamak için kesilmiş olmasıdır, aslında soğutucu termal pedlerle doğrudan SSD’ye bağlanmıştır. GPU ve SSD sadece büyük bir soğutucuyu paylaşmaktadır ve üç fanlı kurulumların bunu daha da verimli hale getireceği düşünülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz