Asansörü Kim İcat Etti, Asansör İcadı

0
31

Asansör günlük yaşantımızın en önemli araçlarından biridir. Bize sağladığı kolaylığı, zaman kazancını düşünürsek yaşantımızın olmazsa olmazlarındandır. Güçle çalışıyor olmasıyla birlikte dikey yönlü kolay hareket sayesinde inşaat sektörünün önemli icatlarından biridir. Geçmişe giderek ilk asansörün geçmişine bakacak olursak Antik Yunan çağlarında halat makarası ile sistem içerisinde mekanizmanın adapte edilmesi ile gerçekleşmiş olabilir.

İlk asansörün 236 yılında Arşimet tarafından icat edildiği ve modelin bir tambur etrafı içerisinde sarılı bir şekilde indiği belirtilmektedir. Bu halatlar doğrudan insan gücü tarafından bocurgata bağlı olmaktadır. Antik Yunanistan dönemi içerisinde standart hale getirilen asansör o dönem içerisinde birçok yerde kullanılmıştır. Yaşanılan çağ geriliği, teknolojinin gelişmemiş olması ilk asansörlerin de süreçlerini zorlaştırıyordu. Bu duruma en büyük örnek ilk asansörü çalıştırmak için 200 çalışana ihtiyaç olduğu gösterilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mucize DOĞALGAZ Karadeniz’de Bulundu!
asansörü-kim-icat-etti
asansörü-kim-icat-etti

Asansörlerin Oluşum Süreçleri

Asansör ilk çıktığı, kullanılmaya başlandığı dönemden sonra yolcu taşımalarında kullanılması 1743’li yıllara dayanmaktadır. Versay’da kralın sarayının içerisinde ilk kullanılan asansör, kralın sarayına özel olarak yapılmış. O günlerde uçan sandalye olarak bilinen asansör zaman ile halkın kullandığı bir araca denk gelmiştir.

Uçan Asansör’den sonra hidrolik sistemli asansörlere geçtik. 1800’lü yıllarda asansörlerin daha fazla kullanılır hale gelmiş olmasıyla birlikte sistemsel olarak da bir geçiş söz konusuydu. Asansör kabinini yükseltmek ve indirmek için su veya yağ basıncının kullanıldığı hidrolik bir sisteme dayandırıldı. 1800’lü yıllarda kullanılmaya başlayan hidrolik asansörler 19. Yyıla kadar desteksiz bir şekilde gitti.

  1. yy ile birlikte teknolojinin, sistemlerin gelişmesiyle birlikte modern çağda kullanılması olağan olan asansörler üretilip kullanılmaya başlandı. Elektrikli asansörlerin güç erişimlerinde önemli roller oynarken, kaldırma ve indirme sistemleri içerisinde de tambur kullanılmaktadır. Yeni yüzyılda daha büyük ve daha kullanışlı asansörler yeni inşaatlarda kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz