Arama Motorları Nasıl Çalışır

0
33
Arama Motorları Nasıl Çalışır
Arama Motorları Nasıl Çalışır

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, arama motorları nasıl çalışır sorusu, özellikle de internet ile iç içe olanlar için akıllara gelen ilk soru olacaktır. Aslında her gün açıp kapattığımız ve sürekli bir şeyleri araştırdığımız sistemin nasıl işlediğini bilmiyoruz. Sizlere bugün arama motorlarının nasıl çalıştığından söz edeceğiz. Özellikle de bir şeyler yazıp enter tuşuna bastıktan sonraki aşama önemlidir.

Arama motorlarının mantığı, bir bilgisayar mantığı ile eş değer olacaktır. Bu aşamada aratmak istediğiniz şeyi yazın ve sonrasını bilgisayar ekranına bırakın. Size konu ile alakalı her şeyi söyleyecek ve bu sayede de siz her bilgiye bu şekilde sahip olabileceksiniz. Aslında oldukça basit olan bir algoritmadan söz edeceğiz. Bu sayede arka planda oluşan kısımda, aslında işlerin ne kadar basit olduğunu da göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   NVIDIA, GeForce RTX 3060 Ti'ı Tanıttı
Arama Motorları Nasıl Çalışır
Arama Motorları Nasıl Çalışır

Arama Motorları Algoritması

Günümüzde birçok farklı arama motoru mevcuttur. Bu arama motorları, insanların isteğine ve kullanım şeklinde göre de şekillenmektedir. Özellikle de belli başlı alışkanlar yüzünden bazı arama motorları maalesef bırakılamaz ve sürekli olarak aynı arama motoru üzerinden devam edilir.

Fakat bakıldığı zaman, arama motorlarının mantığı tamamen aynı şekilde çalışmaktadır. Bir veriyi aratacağınız zaman, arama motoru size o veri ile alakalı olan tüm bilgileri sunar. Bu bilgiler içerisinden kendinize en uygun olanı ve en çok ihtiyacınızı karşılayanı alır ve kullanılırsınız. Standart bir arama motoru algoritması, 3 temel prensibe dayanmaktadır:

  • İnternet robotunuz, arama motoru için web sayfalarını bularak bunları tarar ve bunları veri tabanına kaydeder.
  • Sonrasında arama motoruna, ne aradığınız ile alakalı cümle veya kelimeyi girilir.
  • Arama motoru ise, aranılan kelime ile alakalı olan web sayfalarını bir şekilde filtreleyerek karşınıza çıkarır. Bu filtreleme de sıralama faktörü de önemlidir. Bu sayede en popüler siteler en üst sırada ve ilk sayfada karşınıza çıkacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Macbook'un rakibi: Huawei MateBook D16 tanıtıldı!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz