Apple’ın Fotoğraf Saklama hizmeti Temmuz ayında kapanıyor

0
56
Apple'ın Fotoğraf Saklama hizmeti Temmuz ayında kapanıyor
Apple'ın Fotoğraf Saklama hizmeti Temmuz ayında kapanıyor

Apple, My Photo Stream hizmetini Temmuz ayında kapatıyor. Şirket kullanıcıları alternatif olarak iCloud’u tercih etmeye yönlendiriyor.

Bu hizmet, iCloud’un kullanıma sunulduğu 2011 yılından bu yana kullanılıyordu. Bilmeyenler için My Photo Stream hizmeti, iCloud’u kullanarak fotoğraflarınızı Apple aygıtlarınız arasında eşzamanlıyor. Yani iPhone’unuzda bir fotoğraf çekerseniz, bu fotoğraf otomatik olarak iPad’inizde de mevcut olacaktır. Fotoğraf Saklama tarafından eşzamanlanan görüntüler aygıtınızda yalnızca 30 gün boyunca saklanır ve ardından iCloud’unuzdan silinir. Bir nevi geçici bulut depolama alanı gibidir, ancak görüntüleri belirli bir aygıta kaydetmek için oldukça kullanışlıdır.

Apple’ın Fotoğraf Yayınım Kapanıyor, Fotoğraflarınızı Şimdi Yedekleyin

Apple, Fotoğraf Yayınım’ın 26 Temmuz 2023 tarihinde kapatılacağını duyurdu. Şirketten yapılan duyuruda yeni yüklemelerin bir ay önce durdurulduğu belirtiliyor, bu nedenle yeni fotoğraflarınız 26 Haziran’dan itibaren artık cihazlar arasında senkronize edilmeyecek. Kullanıcılara eski fotoğrafları cihazlarının fotoğraf arşivine ya da iCloud’a kaydetmeleri tavsiye ediliyor. Cihazınızda çekilen orijinal fotoğraflar silinmeyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   PlayStation 5'in çıkış tarihi kesinleşti
Apple'ın Fotoğraf Saklama hizmeti
Apple’ın Fotoğraf Saklama hizmeti

Fotoğraf Yayınım’da bulunan fotoğrafları kaydetmek için Fotoğraflar uygulamasını açın > Albümler > Fotoğraf Yayınım’a gidin > Kaydetmek istediğiniz fotoğrafları seçin ve görüntüleri cihazınıza kaydetmek için paylaş düğmesine dokunun.

My Photo Stream’in kullanımı ücretsizdir, bulut depolama alanınızı kullanmaz, ancak içeriği kalıcı olarak da kaydetmez, medya her 30 günde bir otomatik olarak silinir. iCloud Photos içeriği kalıcı olarak kaydeder, buradaki sorun ücretsiz olmamasıdır. İkisi arasındaki temel fark, Fotoğraf Yayınım’ın tüm arşivinizi eşzamanlı tutmaması, yalnızca en son fotoğraflarınızı geçici olarak yüklemesidir. Görüntüler orijinal çözünürlüklerinde senkronize edilmemiştir. Ayrıca, hizmet tarafından kaydedilen görüntülerin iCloud’un saklama alanı sınırına dahil edilmediğini de belirtmek gerekir. Google Fotoğraflar’ın fotoğraflar için sınırsız saklama alanını sonlandırdığı zamanı hatırlıyor musunuz? Burada da durum neredeyse aynı.

iCloud ile fotoğraflarınız, belgeleriniz, iPhone yedeklemeniz vb. için sadece 5 GB ücretsiz bulut depolama alanına sahip oluyorsunuz. Bu, iPhone ve Mac’lerin ne kadar pahalı olduğu düşünüldüğünde, tüketici bakış açısından çok az. Karşılaştırmak gerekirse, 15 GB Google Drive alanına ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Apple ücretsiz olarak daha fazla iCloud saklama alanı sunabilirdi, ancak Fotoğraf Yayınım varsayılan olarak etkin değil, Ayarlar’dan değiştirilmesi gerekiyor. Bu da pek çok kullanıcının bunu kullanmıyor olabileceği anlamına geliyor, bu nedenle şirketin bunu kapatması ve günümüzde diğer her şeyde olduğu gibi aboneliğe yönlendirmesi daha kolay. Bu arada, iCloud’da 50 GB’lık planı ayda yaklaşık 1 dolara alabilirsiniz. Ya da medyanızı yedeklemek için Google Fotoğraflar gibi bir şey kullanabilirsiniz. Daha sonra medyaya diğer cihazlardan da erişebilirsiniz. Şahsen, fotoğrafları, videoları ve belgeleri harici bir sabit diske kaydetmenin daha ekonomik ve gizlilik dostu olacağını düşünüyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz