Apple iPhone’lar, iPad’ler, Apple Watch ve diğer Apple cihazları için yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri duyuruldu

0
Apple iPhone'lar, iPad'ler, Apple Watch ve diğer Apple cihazları için yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri duyuruldu
Apple iPhone'lar, iPad'ler, Apple Watch ve diğer Apple cihazları için yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri duyuruldu

Apple, yıllık geliştirici konferansı WWDC 2023’te işletim sistemi iOS, iPadOS, watchOS, tvOS ve MacOS için önemli gizlilik ve güvenlik güncellemelerini duyurdu. Cupertino merkezli şirket ayrıca Safari Özel Tarama, İletişim Güvenliği ve Kilitleme Modu için önemli güncellemelerin yanı sıra uygulama gizliliği iyileştirmeleri de dahil olmak üzere en son gizlilik ve güvenlik yeniliklerini sergiledi. İşte Apple aygıtlarına gelen yeni gizlilik ve güvenlik özelliklerine bir bakış.

Safari Özel Tarama Güncellemeleri

Safari, diğer tüm tarayıcılardan yıllar önce gizli gezinmeyi kullanıma sundu. Bu yıl yapılan önemli bir güncelleme, kullanıcılar web’de gezinirken izleyicilere ve cihazlarına erişimi olabilecek kişilere karşı daha da fazla koruma sağlıyor. Özel Tarama artık kullanılmadığında pencereyi kilitleyerek kullanıcının cihazdan uzaklaştığında bile sekmeleri açık tutmasına olanak tanıyor. Fotoğraflar Gizlilik İzni İyileştirmeleri.

Yeni gömülü Fotoğraflar seçici, kullanıcıların kütüphanelerinin geri kalanını gizli tutarken belirli fotoğrafları uygulamalarla paylaşmalarına yardımcı olabilir. Uygulamalar kullanıcının tüm fotoğraf arşivine erişmek istediğinde, kullanıcıya ne paylaşacakları hakkında daha fazla bilgi gösterilecek ve ara sıra seçimlerini hatırlatacak.

Mesajlar, Mail ve Safari Özel Tarama’da Bağlantı İzleme Koruması

Bazı web siteleri, kullanıcıları diğer web sitelerinde takip edebilmek için URL’lerine ekstra bilgiler ekliyor. Bu yıl içinde yapılacak güncellemelerle bu bilgiler kullanıcıların Mesajlar ve Mail’de paylaştıkları bağlantılardan kaldırılacak ve bağlantılar beklendiği gibi çalışmaya devam edecek.

İletişim Güvenliği

Mesajlarda çıplaklık içeren fotoğraflar alırken veya gönderirken çocukları uyarmak için tasarlanan İletişim Güvenliği, artık hareketsiz görüntülerin yanı sıra video içeriklerini de kapsıyor. Yeni bir API, geliştiricilerin İletişim Güvenliği’ni doğrudan uygulamalarına entegre etmelerini sağlıyor. Ayrıca, bu özellik artık AirDrop, FaceTime video mesajı gönderirken ve alırken ve bir Kişi Posteri almak için Telefon uygulamasını ve gönderilecek içeriği seçmek için Fotoğraflar seçicisini kullanırken çocukların güvende kalmasına yardımcı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Seat Leon 300.000 TL'yi geçti! İşte yeni fiyat listesi

Hassas İçerik Uyarısı

Hassas İçerik Uyarısı, yetişkin kullanıcıların Mesajlar, AirDrop, FaceTime video mesajı ve Telefon uygulamasında Kişi Posteri alırken istenmeyen çıplak görüntü ve videoları görmekten kaçınmalarına yardımcı olur.

Hassas İçerik Uyarısı, yetişkinlerin Mesajlar ve AirDrop’un yanı sıra Telefon uygulamasında bir Kişi Posteri veya FaceTime video mesajı alırken istenmeyen çıplak görüntüleri ve videoları görmekten kaçınmasına yardımcı olan bir tercih özelliğidir.

Apple iPhone'lar, iPad'ler, Apple Watch ve diğer Apple cihazları için yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri
Apple iPhone’lar, iPad’ler, Apple Watch ve diğer Apple cihazları için yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri

Parolalar ve Geçiş Anahtarları Güncellemeleri

Daha kolay ve daha güvenli parola ve geçiş anahtarı paylaşımı için kullanıcılar bir dizi parolayı paylaşmak üzere bir grup oluşturabilir ve gruptaki herkes parolaları güncel tutmak için ekleyebilir ve düzenleyebilir. Paylaşım iCloud Anahtar Zinciri üzerinden yapıldığı için uçtan uca şifreleniyor. Ayrıca, Mail’de alınan tek seferlik doğrulama kodları artık Safari’de otomatik olarak doldurulacak ve tarayıcıdan çıkmadan güvenli bir şekilde oturum açmayı kolaylaştıracak. Kullanıcılar artık parolaları ve geçiş anahtarlarını gruplarla paylaşabilir, böylece herkes paylaşılan hesaplara erişim konusunda güncel kalabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Chrome VPN Eklentisi

Kilitleme Modu

Kilitleme Modu artık kim oldukları veya ne yaptıkları nedeniyle paralı casus yazılımlar tarafından hedef alınabilecek kişiler için daha da fazla koruma sunuyor. Kilitleme Modunu açmak, ek korumaya ihtiyaç duyanlar için saldırı yüzeyini de azaltır. Ayrıca, Kilitleme Modu watchOS üzerinde de desteklenecektir.

NameDrop, Yeni Bir AirDrop Deneyimi

Bu yeni özellik sayesinde, bir kullanıcı iPhone’unu bir başkasının yanında tutarak iletişim bilgilerini yalnızca istediği alıcılarla paylaşabiliyor. Kullanıcılar ayrıca paylaşmak istedikleri belirli iletişim bilgilerini ve daha da önemlisi hangi bilgileri paylaşmak istemediklerini seçebiliyorlar. Kullanıcılar aynı şekilde fotoğraf veya bağlantı gibi içerikleri de paylaşabiliyor.

Apple Watch kullanıcıları, Kişiler uygulamasındaki Kartım’da Paylaş düğmesine dokunarak veya Kartım saat kadranı komplikasyonuna dokunup Apple Watch’u başka birinin Apple Watch’uyla yüz yüze getirerek de NameDrop özelliğini kullanabilirler.

Canlı Sesli Mesaj

Son olarak, Canlı Sesli Mesaj, bir telefon çağrısına ne zaman cevap verileceğini bilmeyi kolaylaştırır. Birisi aradığında ve mesaj bırakmaya başladığında, kullanıcılar arayan kişi konuşurken canlı bir transkripsiyon görecekler. Kullanıcı arayan kişiyle konuşmak isterse, çağrıyı istediği zaman açabilir. Bilinmeyen Aramaları Sessize Al özelliği açık olduğunda, bilinmeyen numaralardan gelen aramalar çalmadan doğrudan Canlı Sesli Mesaj’a gidiyor. Apple, operatörler tarafından spam olarak tanımlanan aramaların Canlı Sesli Mesaj olarak görünmeyeceğini ve bunun yerine anında reddedileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz