Apple, 2022’de iPhone ve Apple Watch’a araba kazası algılama özelliklerini getirmek için çalışıyor

0
apple araba kazası algılama sistemi
apple araba kazası algılama sistemi

Apple Watch, düşme tespit sistemi ve atriyal fibrilasyon tespiti sayesinde dünya çapında birçok kazayı önleyen Cupertino devinin akıllı cihazlarından biri. The Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir rapora göre, Apple ekosistemde bulunan kaza önleme özelliklerinin sayısını artırmaya çalışıyor gibi görünüyor, Apple iPhone ve Apple Watch’a araba kazası algılama özelliklerini getirmek için çalışıyor.

Sistem, Apple tarafından iPhone’a uygulanırsa, araba kazalarını otomatik olarak algılayabilir. Böyle bir özellik Google Pixel akıllı telefonlarda zaten mevcut ve şimdi Apple, kendi iPhone ekosistemi için bu özelliği ödünç alıyor. Rapora göre Apple, özelliği 2022 yılında kullanıma sunmayı planlıyor.

araba kazası

WSJ, Apple’ın sistemi zaten test ettiğini ve geçtiğimiz yıl veri topladığını belirtiyor. Veriler, iPhone ve Apple Watch kullanıcıları tarafından anonim olarak paylaşıldı ve şirket, “50.000’den fazlası 911’i aramak dahil” 10 milyondan fazla araç çarpmasından şüphelendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify podcast aboneliklerini tanıttı

The Wall Street tarafından görülen belgelere göre, “Şüpheli bir darbeyle ilişkili bir acil durum çağrısı Apple’a gerçekten bir araba kazası olduğuna dair daha fazla güven verdiğinden, Apple çarpışma algılama algoritmasının doğruluğunu artırmak için 911 çağrı verilerini kullanıyor”.

Apple’ın 2022’de araba kazası/çarpışma tespit sistemini piyasaya sürmesi bekleniyor, ancak Apple projeyi rafa kaldırmayı planlıyorsa asla gün yüzü görmeyebilir. Özelliğin yeni nesil iPhone 14 veya Apple Watch Series modeline özel olup olmayacağı bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz