Android Cihazlarda DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir?

0
Android Cihazlarda DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir
Android Cihazlarda DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir

Bugünkü bu yazımızda, Android cihazlarınızda DNS sunucusu nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. DNS, “Alan Adı Sistemi” anlamına gelmektedir ve web sunucularını ilgili alan adlarına bağlanır. İnternet sağlayıcınız kendi DNS sunucusunu sağlamaktadır, ancak cihazlarınızın hangisini kullanacağını değiştirebilme imkanına sahipsiniz. Öyleyse, daha fazla gecikmeden, nasıl yapılacağını sizlere gösterelim.

Bugün bildiğimiz şekliyle Web, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) adı verilen bir teknoloji ile mümkün kılınmıştır. İnternet için bir telefon rehberi gibi çalışır ve web sunucularını ilgili web sitesi alan adlarına bağlar. DNS, google.com yazdığınızda Google’a nasıl ulaştığınızdır. Böylece DNS’nin İnternet altyapısının önemli bir parçası olduğunu hayal edebilirsiniz.

Çoğu kişi, operatörleri veya ISS’leri tarafından sağlanan varsayılan DNS sunucularını kullanırken, alternatif sunucular da vardır. Google Public DNS yıllardır popüler bir seçim olmuştur ve CloudFlare sürüm 1.1.1.1hızlı bir şekilde yakalanan daha yeni bir hizmettir. Cihazlarınızın kullandığı DNS sunucusu  değiştirmek isteyebileceğiniz birçok neden vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi'nin Giyilebilir Teknoloji Markası Huami artık Türkiye'de !
Android Cihazlarda DNS Sunucusu Değiştirme
Android Cihazlarda DNS Sunucusu Değiştirme

Android Cihazlarda DNS Sunucusu Değiştirme

Aşağıda, Android cihazlarda DNS sunucusunun nasıl değiştirileceğine ilişkin basit adımlar verilmiştir.

  1. Cihazınızdaki Wi-Fi ayarlarını açın. Bunu, Ayarlar’ı başlatıp Wifi’ye giderek veya bildirim gölgesini aşağı çekerek ve Wi-Fi simgesine basılı tutarak yapabilirsiniz.
  2. Şimdi, Wi-Fi ağınız için ağ seçeneklerini açın. Bunun nasıl çalıştığı telefonunuza bağlı olacaktır; Wi-Fi adını basılı tutmanız ve Ağı değiştir’e dokunmanız gerekebilir veya üreticiye ve Android sürümüne bağlı olarak yanında bir ok olabilir.
  3. Ağ ayrıntılarında, aşağıya kaydırın ve IP Ayarları’na dokunun. Bu menüyü görmüyorsanız, Gelişmiş olarak işaretlenmiş bir düğme arayın ve ardından IP Ayarları’nı göreceksiniz. Bu makaleye ayrıca bir Android cihazda IP adresi nasıl değiştirilir bölümünden de bakabilirsiniz.
  4. Bunu statik olarak değiştirin.
  5. DNS1 ve DNS2’yi istediğiniz ayarlarla değiştirin; örneğin Google DNS sırasıyla 8.8.8.8 ve 8.8.4.4’tür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz