Android 14’teki Yeni Özellikler

0
Android 14'teki Yeni Özellikler
Android 14'teki Yeni Özellikler

Google resmi olarak burada ve beraberinde heyecan verici ürün duyuruları da geldi. Şu anda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, Pixel Watch 2 ve Pixel Buds Pro için iki yeni renge göz atmış durumdayız. Ancak her şey donanımla ilgili değil: Google ayrıca Android 14 ve beraberinde gelen tüm yeni özellikleri resmi olarak dünyaya tanıttı.

Android 14 Nasıl Farklı Görünüyor?

Android 12 ve 13 ile Google, Material You adı verilen bir tasarım dili aracılığıyla Android’in görünümü ve hissi için yeni bir özelleştirme düzeyi sundu. Material You, tüm uygulama simgelerinizi, kullanıcı arayüzü öğelerinizi, ayarlarınızı ve daha fazlasını, genellikle duvar kağıdınızın renklerini temel alan belirli bir renk düzenini takip edecek şekilde otomatik olarak ayarlar.

Android 14’te Google, güncellenmiş bir özelleştirme seçici sunarak bu özelliği bir adım öteye taşıyor. Yeni başlayanlar için, artık favori uygulamalarınıza ve işlevlerinize hızlı erişim sağlayan özel kilit ekranı kısayolları ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca, widget’lar, renkler, yazı tipleri ve daha fazlası için seçilmiş şablonlar sunan daha sağlam kilit ekranı ve ana ekran özelleştirmesi de var.

Google ayrıca Android 14’te, girdilerinize göre özel duvar kağıtları oluşturmak için yapay zeka tarafından oluşturulan metinden görüntüye yayılma modellerini kullanan üretken yapay zeka duvar kağıdını da tanıtıyor. Bu AI duvar kağıdı özelliği ilk olarak Pixel 8 Pro ve Pixel 8’e gelecek, ancak gelecekte daha eski cihazlara da inecek. Sade bir görünüm tercih ediyorsanız, işletim sistemi boyunca kullanılan renkleri en aza indiren yeni bir monokromatik tema da var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Red Dead Redemption 3 Rockstar'ın ana şirketi tarafından resmen onaylandı

Android 14’teki Tüm Yeni Özellikler

  • Daha iyi fotoğraflar. Fotoğrafçılık tarafında, Android 14 Ultra HDR ile HDR görüntüleri destekler. Bu HDR desteği, daha canlı renkler, daha koyu gölgeler ve daha parlak vurgularla fotoğraflarınızın daha iyi görünmesini sağlayacaktır.
  • Daha güçlü güvenlik. Güvenlik için, Google’ın Health Connect’i artık Android 14’ün ayarlarında yerleşik olarak bulunuyor. Bu değişiklik, tüm sağlık verilerinizin artık tek bir yerde depolandığı ve telefonunuzda güvenli bir şekilde şifrelendiği anlamına geliyor. Bundan böyle Google dahil hiç kimse sağlık verilerinizi okuyamayacak veya bunlara erişemeyecek, böylece favori sağlık ve fitness uygulamalarınızı özel verilerinizle endişelenmeden eşleştirebileceksiniz.
  • Veri şeffaflığı. Android 14, uygulamaların verilerinizi nasıl kullandığı konusunda genel olarak daha şeffaf. Artık bir uygulama konumunuzu üçüncü taraflarla paylaştığında bir bildirim alacaksınız, bu da erişimi hemen reddetmeyi kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, Android 14 sizi dört haneli PIN kodundan altı haneli PIN koduna geçmeye teşvik edecek. Ve altı haneli PIN kodunuzu doğru girdiğinizde, telefonunuzun kilidini açmak için “enter” tuşuna dokunmanız gerekmeyecek. (Tanrıya şükür.)
  • Daha iyi erişilebilirlik özellikleri. Android 14 ayrıca erişilebilirlik özelliklerini de geliştiriyor. İlk olarak, sıkıştırma ve yakınlaştırma yapmanıza olanak tanıyan geliştirilmiş bir büyüteç ve uygulamalar arasında geçiş yaptığınızda büyütecin kapanmasını önleyen kontroller. Ayrıca yeni Hızlı Ayarlar kutucuklarıyla büyüteç boyutunu ve yazı tipi boyutunu değiştirebilirsiniz. Yazı tipi boyutundan bahsetmişken, daha büyük yazı tipi boyutlarını daha küçük olanlardan daha yavaş bir hızda ayarlamayı seçebilirsiniz, bu da metnin gereğinden fazla büyümesini önlemeye yardımcı olur.
  • İşitme cihazlarıyla daha iyi entegrasyon. Bu güncellemenin Erişilebilirlik ayarlarında özel bir işitme cihazı kurulumu, sesi farklı çıkışlara yönlendirmenin yeni bir yolu ve işitme cihazı kontrollerine erişmek için bir kısayol da var. Ayrıca, sesli uyarılara güvenmek yerine Erişilebilirlik ve Bildirimler ayarlarından “Flash bildirimleri” açabileceksiniz.
  • Diğer yaşam kalitesi iyileştirmeleri. Android 14’teki diğer özellikler arasında Google Home uygulamasına tek dokunuşla erişimin yanı sıra görüntülü aramalarda otomatik çerçeveleme de yer alıyor. Google’ın resmi Android 14 sayfasına buradan göz atabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Uygun fiyatlı LG K31 tanıtıldı

Hangi Telefonlar Android 14’ü Destekliyor?

Android 14 şimdi Pixel Fold, Pixel 7 Pro, Pixel 7, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5 ve Pixel 4a 5G dahil olmak üzere desteklenen Pixel cihazlarına sunuluyor. Yeni Pixel 8 Pro ve Pixel 8 kutudan çıkar çıkmaz Android 14’ü çalıştıracak. Bu yılın ilerleyen aylarında Android 14 Samsung Galaxy, iQOO, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo ve Xiaomi cihazlarında kullanılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz