Android 13: En İyi Yeni Özellikler

0
Android 13 En İyi Yeni Özellikler
Android 13 En İyi Yeni Özellikler

Google, I/O 2022 Geliştirici Konferansı’nda resmi olarak Android 13’ü tanıttı. Şirket, ilk Android 13 Geliştirici Önizlemesi’ni Şubat ayında yayınlamış ve bize şirketin ana işletim sistemi güncellemesinden ne bekleyeceğimiz konusunda bir fikir vermiş olsa da, bu ilk kez oldu. Google yöneticileri, yeni işletim sistemine gelen özellikler ve değişiklikler hakkında resmi olarak konuştu. Yeni Android 13 güncellemesi, geçen yılki ( Materyal You UI ile görsel bir değişiklik getiren) Android 12 kadar büyük bir güncelleme olmasa da, Android 12 tarafından atılan temel üzerine inşa ediliyor ve bir dizi yeni özellik ve değişiklik getiriyor . Şimdiye kadar tespit ettiğimiz en iyi Android 13 özellikleri:

Android 13 Özellikler

Yeni Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri

Google, Android 13’e bir dizi güvenlik ve gizlilik özelliği ekledi. Yeni işletim sistemi, Android 12’nin getirdiği Güvenlik ve Gizlilik ayarları sayfasını temel alıyor ve şimdi kullanıcıya güvenlik durumlarının net bir renk kodlu göstergesini veriyor. Ayrıca, akıllı telefonlarının güvenliğini artırmak için atabilecekleri kullanıcı rehberliği ve adımları da sağlayacaktır.

Ek olarak, bir dizi başka güvenlik değişikliği de var. Örneğin, bir uygulamanın artık Wi-Fi taramasını etkinleştirmek için konuma erişmesi gerekmiyor. Bir uygulama Panoya eriştiğinde Android zaten size bir bildirim gönderirken, Android 13 daha da ileri gider ve kısa bir süre sonra Pano geçmişini otomatik olarak siler. Bir dizi başka kayda değer gizlilik ve güvenlik değişikliği de var. Hepsini (ayrıntılı olarak) aşağıda tartıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Legend Online Bedava Elmas
Android 13 Özellikler
Android 13 Özellikler

Yenilenmiş Google Cüzdan

Bu yılki I/O’nun en önemli özelliklerinden biri yeni ve yenilenmiş Google Cüzdan’dı – evet, Google Cüzdan’ı geri getiriyor. Yeni Google Cüzdan, muadili Apple Cüzdan gibi çalışır ve artık neredeyse her tür kartı ve anahtarı saklayabilir. Kredi/banka kartlarınızı, toplu taşıma geçiş kartlarınızı, ofis kimliklerinizi, aşı sertifikalarınızı, araba anahtarlarınızı, biniş kartlarınızı, otel anahtarlarınızı ve öğrenci kimliklerinizi yeni Google Cüzdan’da saklayabilirsiniz.

Artık telefonunuzu kontrol eden kişiye fiziksel olarak teslim etmek yerine NFC veya QR kodu aracılığıyla kartları dijital olarak paylaşabilirsiniz. Cüzdan artık diğer Google uygulamalarıyla da daha derin bir entegrasyona sahip. Örneğin, Google Cüzdanınızda kayıtlı bir toplu taşıma kartınız varsa, yol tarifi aradığınızda kartınız ve bakiyeniz Google Haritalar gibi uygulamalarda otomatik olarak görünür. Ancak yeni Cüzdan, Android 13’e özel bir özellik değil. Google, yenilenen Google Cüzdan’ı Android Lollipop (sürüm 5.0) ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm Android akıllı telefonlara genişleteceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Valve'ın VR başlığı veya Steam Deck yenilemesi ile gelecek yeni donanımı olduğu söyleniyor

Yeni Malzeme Özellikleri

Android 12, yeni Material You tema sistemini getirdi. Material You tema motoru temel olarak duvar kağıdınızdan renkleri seçer ve bunları sistem genelinde uygular, böylece akıllı telefonunuz daha da kapsayıcı hissettirir. Android 13, daha fazla seçenek ekleyerek Malzeme Siz’i daha da genişleten yeni bir motora sahiptir.

Telefonlarının temasının duvar kağıdının renkleriyle eşleşmesini istemeyenler için, Android 13 artık akıllı telefonunuz için önceden ayarlanmış bir renk şeması seçmenize izin veriyor. Ayrıca, “Temalı simgeler” artık birinci kısım Google uygulamalarıyla sınırlı değildir. Android 13’te temaları üçüncü taraf uygulamalara da renklendirebilirsiniz. Ek olarak, burada ve orada bir dizi ince tasarım ince ayarı var.

Yeni Oyuncular Özellikleri

Chromecast, yalnızca birkaç dokunuşla içeriği büyük ekranda izlemenize olanak tanır. Google, milyonlarca insanın her gün Chromecast özelliğini kullandığını ve şimdi yeni ortaklara ve ürünlere yayın yeteneklerini genişlettiğini söylüyor. Artık Chromebook’unuzda ve hatta arabanızda içerik yayınlayabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz