Amfetamin: Ephedra Bitkisinden Üretilen Uyarıcı

0
21
amfetamin-etkileri
amfetamin

Merhaba Teknoloji Haberleri Tekno Bilim Adamı ailesi , bugün Amfetamin yani Ephedra Bitkisinden Üretilen Uyarıcı etkilerinden ve ne olduğuna değineceğiz.

Dusge’de yayınlanan bir makaleye göre Amfetamin, Parkinson, obezite ve hiperaktivite bozukluğu gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ve sinir sistemini etkileyen psiko-uyarıcılardır.

Ancak bilindiği üzere bu maddenin kötüye kullanım riski oldukça yüksektir ve birçok ülkede “riskli maddeler” arasında gösterilir. Genelde Uzak Doğu ülkelerinde yetiştirilen Ephedra’lardan üretilen bu madde uzun yıllar birçok tedavide kullanıldı.

Amfetamin Nedir?

Amfetamin solunum organlarındaki kan damarlarını düzenler ve solunum yollarını genişletir, kısaca solunum yapmayı kolaylaştırır da diyebiliriz. Amfetamini içinde barındıran bazı reçetesiz ilaçlar rahatlıkla eczanelerden temin edilebilirken, yasadışı (merdivenaltı) satışını yapanlar da hiç azımsanamayacak kadar fazladır. Bunun sebebi ise, uyuşturucu bir madde olan metamfetaminin üretiminde kullanılıyor olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Covid-19 için gizlenen aşı fiyatlarını bakan paylaştı!
amfetamin-etkileri-neler
amfetamin-etkileri

Amfetamin , dopamin üretiminin sınırlarını genişletir ve yüksek miktarda dopamin hormonu üretilmesine sebep olur. Bunun sonrasında ise maddeyi tekrar alma isteği oluşur, alınmadığında intihar düşünceleri ve majör depresyon gibi sorunlar ortaya çıkması muhtemeldir.

Bu sebeple bir kez kullanımın ardından birey, tekrar ve tekrar bu maddeye ihtiyaç duyar. Uyuşturucu amaçla kullanım riskinin yüksek olması sebebiyle günümüzde, amfetaminlerin birçok ülkede kullanımı sınırlandırılmıştır.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 5 milyondan fazla insan, amfetamin içeren ilaçları elde etmek için sahte reçeteler kullandı ve benzeri illegal yollara başvurdu. Ayrıca bu maddeleri içeren birçok sporcu gıdasının satışı, ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde yasaklandı.

Olumsuz Etkileri

Doktor kontrolünde ve doğru dozlarda tüketildiğinde amfetaminler de birçok ilaç gibi oldukça faydalı etkilere sahiptir. Tabii her ihtimale karşı bazı olumsuz etkilerini de söylememiz gerek, doğru şekilde kullansanız da bunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Boyun Düzleşmesi Geçer Mi?

İlk doz alımında bile bazı ciddi yan etkilere sahip olabilen amfetaminlerin, Dusge’de yayınlanmış bir makaleye göre bazı negatif etkileri şu şekildedir:

 • Beyinde kalıcı hasar
 • Hipertermi
 • Cinsel dürtülerde dengesizlikler
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Fiziksel aktivitelerde anormal bir artış
 • Aşırı iyi hissetme şeklinde bir ruh hali
 • Hafıza kaybı, anlık gelen kafa karışıklıkları
 • Şiddetli titremeler
 • Kan basıncının aşırı artması
 • İştah azalması veya gereğinden fazla yemek
 • Kardiyovasküler sorunlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz