Hamam Böceği Sütü Geleceğin Süper Gıdası Olabilir Mi?

0
583
hamam-bocegi-sutu
hamam-bocegi-sutu

Merhaba Teknoloji Haberleri Tekno Bilim Adamı ailesi , Sizce Hamam Böceği Sütü Geleceğin Süper Gıdası Olabilir Mi? Bugün ki  konumuzda bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarıyoruz.

Hamam böceği hakkında yapılan son araştırmalara göre, pazarlama firmaları ve şirketler tarafından besin değerleri ve sağlık açısından çok sayıda fayda sağladığı için hamam böceği sütü “süper gıda” olarak kategorize ediliyor. Uzmanlar bu kelimeyi kullanmaktan kaçınsa da, bu deyim modern çağda bir trend haline geldi.

Hamam Böceği Sütü Geleceğin Süper Gıdası

hamam-bocegi-sutu
hamam-bocegi-sutu

Günümüzde birçok spekülasyona sebep olan bir süper gıda da hamamböceği sütüdür. Kulağa biraz absürt hatta iğrenç gelebilir ancak bazı insanlar için (özellikle de laktoz intoleransı olanlar), bu gıda tam anlamıyla bir altın değerindedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Evden Çalışırken Üretken Olmayı Sağlayan 5 Şey!

Hamamböceği sütünün en dikkat çeken özelliği  oldukça besleyici olması, araştırmalara göre insan vücudunun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tamamını içeriyor! Günümüzde sofralarımıza gelen birçok besin maddesinin bu konuda eksik olduğunu düşünecek olursak, hiç de fena değil.

Aynı zamanda protein, lipit ve karbonhidrat bakımından da zengindir. Artı olarak klasik bir süt değildir, bu yüzden laktoz intoleransı olanlar için oldukça faydalı bir seçimdir.

Peki, Hiç Dezavantajı Yok Mu?

Hamam böceği sütü besin değerleri ve faydalarıyla umut verici görünse de, bazı konularda uzmanlar şüpheyle yaklaşıyor. İlk olarak, potansiyel faydaları söz konusu olduğunda yalnızca sınırlı sayıda araştırma mevcuttur. 1977’de yapılan bir laboratuar analizi, bu sütün bileşimini inceledi ve o zamandan bu yana hiçbir ciddi çalışma yürütülmedi.

Diğer bir dezavantajı ise yüksek kalorili içeriğidir. 250 ml’lik bir bardak hamamböceği sütü yaklaşık 700 kalori içerir; bu da bir fincan normal sütte bulunan kalorinin yaklaşık üç katıdır. Hamam böceği sütü içmek kilo almaya neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Corona Virüsü İçin 5 Dakikada Çözüm Maskesi Üretildi!

Ayrıca, sütten 100 gram üretmek için 1000’den fazla hamamböceğinin öldürülmesini gerektirdiğini de belirtmek gerekir. Bu sebeple Diploptera punctata gibi hamamböceği türlerinden süt benzeri kristal maddeleri toplamak için bilim adamlarının dişi hamamböceklerini ve embriyolarını öldürmeleri gerekiyor.

Alman hamam böceği , oryantal hamam böceği ve Avustralya hamam böceği gibi yaygın türlerin aksine hamam böceği sütü yalnızca, Diptoptera punctata türünden elde edilebiliyor.

Sadece 100 gram süt üretmek için binlerce hamam böceğinin öldürülmesi gerektiği için, böyle bir üründe seri üretim pek mümkün değildir. Mümkün olsaydı bile pek etik olmazdı, değil mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz