Altimetre Nedir

0
27
Altimetre Nedir
Altimetre Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, altimetre nedir, aslında tamamen bir teknolojik geçiş olarak nitelendirilir. 1928 senesinden günümüze kadar olan süreç içerisinde, belki birçok değişikliğe uğramış ve çalışma alanı gelişmiştir. Fakat bu kesinlikle gerilediği değil, daha fazla ilerlediği anlamına gelir.

Havacılık sektöründe kullanıma başlamış olsa bile, günümüzde çok daha ileri bir şekilde yol almıştır. Uçaklarda görüş mesafesini arttırmak için kullanılmıştır. Bu sayede her hava şartında kullanıma hazır bir teknoloji de sunmaktadır.

Görüşün kısıtlı olduğu noktalarda kullanıma sunuluyor olması, havacılık sektörü içinde büyük bir kolaylığı devamında getirmektedir. Uçaklarda kullanıma sunulmasından sonra ise; dronelar ve planörler gibi hava araçlarında çoğunlukla kullanıma sunulmuştur.

Haricinde sadece uçak gibi makinelerde değil, insanların yaptığı ekstrem sporlarda da bu teknolojiden yararlanılmaktadır. Bunların başta örneği ise; paraşütle atlayan insanlar ve dağcılık ile uğraşan insanlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Realme C Serisinin Satıldığı Sayılar Açıklandı
Altimetre Nedir
Altimetre Nedir

Altimetre Nedir?

Yukarıda aslında altimetrenin kısaca ne olduğundan söz ettik. Fakat yine de daha net ve daha anlamlı bir tanım yapmak, çok daha iyi oturmasını sağlayacaktır. Altimetre, sabit bir seviyeye göre ve ona istinaden yükseklik ölçen bir cihaz olarak nitelendirilir. Deniz seviyesi bu aşamada sabit bir seviye olarak baz alınır. Bu bağlamda ölçüm cinsi, fit olarak hesaplanır. Duruma göre ise; mekanik ya da elektronik olan cihazlarla ölçüm yapılır.

Altimetre Çeşitleri

Bahsettiğimiz üzere kullanılan alanlarda göre altimetrenin de cinsi değişecektir. Bu durumda karşımıza 3 farklı altimetre türü çıkmaktadır. Bunlar;

  • Barometrik altimetreler
  • Radyo altimetreler
  • Optik altimetreler

Altimetre Nasıl Çalışır?

Altimetrenin doğru olarak ayarlanması oldukça büyük önem arz etmektedir. Doğru olarak ayarlandığı zaman karşımıza çıkan bu yükseklik, atmosferde bulunan yüksekliğe de eşdeğer şekilde bir yükseklik olacaktır. Dolayısıyla statik bir biçimde çalışma gösterecektir. Bu durumda ise, statik basıncın deliklerinden alınan hava sayesinde hava basıncını baz alan yüksekliği ölçer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz