ABD’de Korkutucu Mikroplar; Su Kaynaklarında Beyin Yiyen Amipler Var! Dikkat!

0
17
ABD’de Korkutucu Mikroplar; Su Kaynaklarında Beyin Yiyen Amipler Var! Dikkat!

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere ABD’de yaşanan korkunç amip vakasından bahsedeceğiz. ABD’de korkutucu mikroplar; su kaynaklarında beyin yiyen amipler var! Dikkat!

ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir su kaynağında beyin yiyen mikroplar keşfedilmişti. Bunun ardından musluk suyu içmeme çağrısı yapıldı. ABD’de yapılan testler korkutucu senaryoyu gözler önüne seriyor.  Su içinde Naegleria isimli mikrop, ölümcül beyin enfeksiyonlarına yol açıyor.

ABD kayıtlarına göre amip nedeniyle 2009 ve 2018 yılları arasında tam 34 kişi hayatını kaybetti.  ABD’nin Lake Jackson kentindeki yetkililer 27 bin nüfusları için su kaynaklarında dezenfeksiyon çalışmaları yapıldığını bildirdi. Ancak bu çalışmaların ne zaman biteceği henüz belli değil. Durum böyle olunca korku devam ediyor.

Yeni amip ilk defa Cuma günü tespit edildi ve sekiz ayrı kente uyarılar gönderildi. Musluk suyunun sifon dışında hiçbir yerde kullanılmaması gerektiği bildirildi. Bu sıkıntılı süreç Lake Jackson’da hala devam ediyor. Şuan Jackson dışındaki kentlerde kaynatılarak suyun kullanılabileceği bildirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android İndirilen Dosyalar Nerede?
beyin-yiyen amip
ABD’de Beyin Yiyen Amip Faciası

Amip Nasıl İlerliyor?

Beyin yiyen amip, burundan girerek beyne doğru ilerliyor ve can alıyor. Bu yüzden duş alırken de suyu burundan almamaya özen gösterme konusunda uyarılar yapıldı. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, çocuklar ve yaşlılar tehlike altında. Enfeksiyonu alan kişiler bir hafta gibi kısa bir sürede hayatını kaybediyor.

amip
Amip Bulaşan Hastalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz