533 milyon Facebook kullanıcısının verileri sızdırıldı

0
58

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Facebook için kötü haber, bilgisayar korsanlığı forumundaki bir kullanıcı yaklaşık 533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini ve telefon numaralarını yayınladı.

Kişisel Bilgiler Sızdırıldı

106 ülkeden Facebook kullanıcılarının verileri ücretsiz olarak, ABD’den kullanıcılara, 11 İngiltere’den ve Hindistan’dan 6 milyon kullanıcıya ait 32 milyondan fazla kayıt ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sızan veriler, kullanıcıların telefon numaralarını, Facebook kimliklerini, tam adları, konumları, doğum tarihlerini, biyografileri ve bazı hesaplar için ilişkili e-posta adreslerini içerir.

Business Insider web sitesini bildirisinde; “Sızdırılan bilgileri inceledik ve Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını listelenen kimlikler ile eşleştirerek doğruladık. Kullanıcıların telefon numaralarının kısmen ortaya çıkarmak için kullanılan Facebook’un şifre sıfırlama özellikleri veri kümesindeki e-posta adreslerini test ederek de kayıtları doğruladık.” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Caviar, 500.000 dolar değerindeki PlayStation 5'i satışa çıkardı!
Facebook
Facebook

Veriler, 2019’da düzeltilen ve sosyal ağdan veri alınmasına izin veren bir güvenlik açığından yararlanılarak tehdit aktörleri tarafından toplandı.

Yüz milyon Facebook kullanıcısına ait verilerin çevrimiçi olarak yayınlanması ilk kez değil, Aralık 2019’da güvenlik araştırmacısı olan Bob Diachenko, yaklaşık 267 milyondan fazla Facebook kullanıcı telefon numarası, kimliği ve güvenli olmayan bir veritabanında isim keşfetti. Büyük miktarda veri, muhtemelen Vietnam’daki bir grup hacker tarafından yasadışı bir kazıma operasyonunun veya Facebook API’sinin kötüye kullanılmasının sonucudur.

TechCruch’a göre, Eylül 2019’da Facebook’ta bir başka gizlilik olayı, sosyal ağ devinin 419 milyon hesabıyla ilişkili telefon numaraları çevrimiçi olarak ifşa edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz