2021’de En Çok Beklediğimiz PC Donanımları

0
13
2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları
2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere 2021’de En Çok Beklediğimiz PC Donanımları hakkında bilgiler vereceğiz.

Geçen yılın sonunda piyasaya sürülen yeni CPU ve ekran kartı telaşına rağmen, 2021 PC oyun donanımı için oldukça yoğun bir yıl olacak şekilde şekilleniyor. Intel’in yeni 11. Nesil Rocket Lake işlemcileri Mart ayı sonuna kadar çıkacak ama 2021’de Intel nihayet yeni Xe GPU’lu masaüstü ekran kartı ile de aramızda oalcak. Hepsi bu kadar da değil, çünkü Nvidia’nın RTX 30 serisi GPU’larının oyun dizüstü bilgisayarlarına doğru ilerlediğini ve ayrıca Microsoft’un DirectStorage teknolojisi sayesinde önemli ölçüde daha hızlı oyun yükleme sürelerini göreceğiz. Bu nedenle, ortaya çıkan her şeyi takip etmenize yardımcı olmak için, 2021’de en çok heyecanlandığımız yeni donanımlar hakkında bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik.

Geçen Yılın En İyi Donanımını Satın AlabilmeK

AMD’nin Ryzen 5000 CPU’ları, ışın izleme özellikli Radeon RX 6000 ekran kartları ve Nvidia’nın yeni nesil RTX 30 serisi GPU’larının lansmanları arasında geçen yılın sonu, bilgisayarınızı yükseltmek için harika bir zaman olacaktı, hepsi botlar tarafından satın alınmasaydı.

Örneğin AMD’nin Ryzen 5 5600X işlemcisi, Kasım ayının başında ilk çıktığında CPU oyun testlerindeki Intel rekabetini ortadan kaldırdı ve Nvidia’nın GeForce RTX 3060 Ti, RTX 3070 ve RTX 3080 GPU‘larının tümü, RTX 20’lere göre büyük performans kazancı gösterdi. Tek sorun, hepsinin saniyeler içinde tükenmesi ve fiyatların o zamandan beri göz alıcı derecede yüksek kalmasıydı.

2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları
2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları

Bununla birlikte, 2017/2018 büyük GPU kuraklığında olduğu gibi, 2020’nin yarısını etkileyen stok kıtlığı (umarız) 2021’de düzelecek. 2017/2018 fiyat artışları kripto para madenciliğindeki artıştan kaynaklanırken, bugünün sorunların çoğu geçen yılın başında Covid ile ilgili gecikmelerden kaynaklanıyor. AMD ve Nvidia, talebi karşılamak için ellerinden geldiğince çok çalıştıklarını söylediler, ancak her şeyin yeniden yerleşmesi birkaç ay daha sürebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Telefonumda Titreşimi Kapatamıyorum

Intel 11. Nesil Rocket Lake İşlemciler

Elbette, bu yıl CPU’nuzu ve anakartınızı yükseltmeyi düşünüyorsanız, Intel’in şu anda Mart 2021’in sonundan bir süre önce çıkacak olan yeni 11. Nesil Rocket Lake CPU’larını piyasaya sürmesini beklemek muhtemelen en iyisi.

Intel’in mevcut 10. Nesil Comet Lake CPU’ları, 8. ve 9. Nesil Coffee Lake yongalarına göre bazı büyük performans artışları sunarken, Rocket Lake, onu ‘yeni nesil’ bir bilgisayar için çok daha iyi bir temel haline getirecek bazı önemli yeni teknoloji parçaları sunuyor. Bunların en önemlisi, tüm bu verileri karıştırmak için bilgisayarınızdaki mevcut bant genişliği miktarını iki katına çıkaran PCIe 4.0 desteği. Birkaç yıldır bu özellik AMD tarafında temel bir standart oldu, ancak 2021 sonunda Intel’i de hızlandıracak ve Samsung’un 980 Pro ve WD’nin Black SN850 gibi yeni PCIe 4.0 SSD’lerinden tam olarak yararlanmanıza izin verecek.

PCIe 4.0 desteği, diğer şeylerin yanı sıra oyun yükleme sürelerini önemli ölçüde kısaltacak olan Microsoft’un yaklaşmakta olan DirectStorage teknolojisinin potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarı olacak. Bundan yararlanmak için büyük olasılıkla bir PCIe 4.0 SSD’ye ihtiyacınız olacak, ancak en azından artık sadece AMD sistemlerle sınırlı olmayacak.

Herkesin PCIe 4.0’ın sunduklarından tam anlamıyla yararlanmasını sağlamak için Intel, Rocket Lake CPU’larına yeni bir 500 serisi anakart yonga setinin de eşlik edeceğini doğruladı. Mevcut Z490 anakartların daha sonraki bir tarihte PCIe 4.0 desteği eklemek için bir BIOS güncellemesi alması da mümkün.

Ayrıca Rocket Lake’in oyun performansının AMD’nin yakın zamanda piyasaya sürülen Ryzen 5000 CPU’larına kıyasla nasıl olduğunu görmek istiyoruz. AMD’nin yeni işlemcileri, Intel’in 10. Nesil Comet Lake yongalarından kilometrelerce ilerideyken, Intel, Rocket Lake serisiyle tacını geri kazanmayı başarırsa çok etkileneceğiz.

Intel Xe Grafik Kartları

2021 aynı zamanda Intel’in merakla beklenen Xe GPU’larının da geleceği ve ekran kartı arenasında Nvidia ve AMD’ye çok ihtiyaç duyulan rekabeti getireceği yıl. Intel’in Xe GPU’ları hakkında, kaç tane üretecekleri ve ne kadara mal olacakları gibi hâlâ bilmediğimiz çok şey var, ancak GDDR6 bellekle geleceklerini ve hızlandırılmış ışın izlemeye sahip olacaklarını biliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kablosuz mikrofon seti: Rode Wireless Go II tanıtıldı!

Bu, onları Nvidia’nın RTX 30 GPU’ları ve AMD’nin Radeon RX 6000 kartlarıyla oldukça eşit bir oyun alanına koymalı ve birbirlerine karşı nasıl sınıflandırılacaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz.

2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları
2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları

Daha Ucuz Nvidia RTX 30 ve AMD RX 6000 Masaüstü GPU’lar

Nvidia’nın CES 2021 basın toplantısından bahsetmişken, ana akım masaüstü RTX 30 ailesi için ne sıraladıklarına da bir göz atmayı umuyoruz. Nvidia’nın RTX serisinin potansiyel RTX 3050 bölgesine daha da uzandığını görmek harika olurdu. Tabii ki, tek başına RTX 3060 Ti’nin adı, bir noktada en azından normal bir RTX 3060 olacağını öne sürüyor, ancak beklentimiz RT çekirdeklerine Nvidia’nın tüm yeni nesil serisinde sahip olmak.

Aynısı AMD’nin RX 6000 ailesinin geri kalanı için de geçerli. RX 6800 ve RX 6800 XT’nin 1440p ve 4K için neler yapabileceğini daha önce gördük ve şimdi de RX 6700 ve hatta belki de RX 6600 ve hatta RX 6500 kartları bekliyoruz. Yine, burada ışın izleme desteği alırsak harika olur, ancak bunun gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini beklemek ve görmek zorundayız.

2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları
2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları

Microsoft DirectStorage Teknolojisi

Bunun bir grup yeni ekran kartından çok daha az seksi olduğunu kabul ediyoruz, ancak Microsoft’un yeni depolama API’sinin sonuçları ilerideki oyunlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Bu heyecan verici çünkü konsolun sahip olduğu süper hızlı yükleme sürelerinin tüm avantajlarından ve genel olarak daha iyi, daha verimli performans elde etmeye başlayabilmemiz anlamına geliyor.

2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları
2021’de en çok beklediğimiz PC donanımları

Microsoft’un Xbox Series X ve Series S konsollarındaki süper hızlı Xbox Hız Mimarisine dayanan DirectStorage , sonunda geldiğinde bilgisayarınızın tüm GÇ (giriş-çıkış) sistemini düzene sokarak RAM ve GPU’nuza bir şeyler yüklemesine izin verecek şekilde ayarlandı. DirectStorage, yükleme sürelerini önemli ölçüde kısaltacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz