200 Megapiksel ISOCELL HP1 Görüntü Sensörü Duyuruldu

0
ISOCELL HP1 görüntü sensörü
ISOCELL HP1 görüntü sensörü

Samsung bugün iki yeni sensörü duyurdu: ISOCELL HP1 ve ISOCELL GN5. HP1, 0,64μm piksele sahip Samsung’un en yeni ve dünyanın ilk 200 MP görüntü sensörüdür.

ISOCELL HP1, günümüzün el cihazları için küçük bir pakette gelen ilk ultra yüksek çözünürlüktür. Samsung, HP1 ile işlenen fotoğrafların kırpıldığında veya yeniden boyutlandırıldığında bile net kaldığını söylüyor. Ortama göre ikiye ikiye, dörde dörde, on altıya on altıya vb. bağlı olarak piksel düzenini değiştirebilen yeni bir “ChameleonCell teknolojisi” var.

Düşük ışıklı bir ortamda, HP1, 16 komşu pikseli birleştiren büyük 2.56μm pikselli 12.5MP görüntü sensörüne dönüşür. Samsung, “Yeni oluşturulan 2,56μm piksel, daha fazla ışık emilimi ve hassasiyeti sağlayarak, iç mekanlarda veya akşamları daha parlak ve net fotoğraflar üretebiliyor” diyor. Parlak aydınlatılmış ortamlarda, ISOCELL HP1, mevcut tam 200 MP ultra yüksek çözünürlüklü çözünürlükten yararlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Model Skoda Superb Özellikleri ve Fiyat Listesi

İlginç bir şekilde, HP1, saniyede 30 kare (fps) hızında 8K videolar kaydedebilir. HP1 sensörü, 8K videolar çekmek için çözünürlüğü 50 MP’ye veya 8.192 x 6.144’e düşürmek için dört komşu pikseli birleştirir.

ISOCELL HP1

Samsung, amiral gemisi görüntü sensörünün yanı sıra ISOCELL GN5’i de duyurdu. Samsung, ISOCELL GN5’in, Dual Pixel Pro’yu entegre eden dünyanın ilk 1.0μm görüntü sensörü olduğunu söylüyor. Şirketin diğer sensörlerinde de bulunan Dual Pixel Pro teknolojisi, gelişmiş otomatik odaklama özelliklerine sahip. GN5, “endüstrinin en küçüğü olan iki fotodiyodu, her yöndeki desen değişikliklerini tanımak için sensörün her 1.0μm pikseline yatay veya dikey olarak yerleştirir.” açıklamasında bulundu. Ayrıca, Dual Pixel Pro’nun her bir fotodiyotunun daha fazla ışık bilgisi emmesini ve tutmasını sağlayan Samsung’un tescilli piksel teknolojisi olan Front Deep Hendek İzolasyonu (FDTI) ile birlikte gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Banka Hesabından Hırsızlık Riski Nasıl Azaltılır?

Samsung Electronics sensör işinden sorumlu başkan yardımcısı Duckhyun Chang, “Samsung, yüksek çözünürlüklü görüntü sensörlerini bir sonraki seviyeye taşıyan ultra ince piksel teknolojilerine öncülük ediyor. Engelleri aşan ISOCELL HP1 ve ultra hızlı otomatik odaklama getiren ISOCELL GN5 ile Samsung, yeni nesil mobil görüntüleme teknolojileri trendine öncülük etmeye devam edecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz