Antartika’da Dev Buz Kütlesi Ayrıldı

0

Avrupa Uzay Ajansı, geçtiğimiz günlerde Antartika ile ilgili tüm dünyayı ilgilendirecek bir bilgi verdi. Büyük bir buz parçasının koptuğu açıklanan haberde, kopan parçanın büyüklüğü sebebiyle şuan dünyanın en büyük buzdağı olmuş konumunda yer alıyor.

Antartika’nın kuzeybatasında gerçekleşen doğa olayında Ronne Buz Sahalığı’ndan kaynaklanan New York City’nin 4 katlı büyüklüğünde yer alan büyük bir parça kıtadan ayrıldı. Kopan parçanın içerisinde 4 bin 320 kilometrekarelik büyüklüğüyle, dünyanın en büyük buzdağı oldu. A-76 olarak adlandırılan buzdağı içerisinde Weddell Denizi’nde yüzüyor.

Buzdağı’nın Antartika üzerinden ayrılması Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Sentinel-1 uydusundan görüntülendi. 13 Mayıs itibariyle çatlayarak kıtadan ayrılan buzdağı, bugüne kadar gelen süre içerisinde tamamen ayrılarak deniz üzerinde yolcuğuna devam ediyor.

antartika-buz-kütlesi
antartika-buz-kütlesi

İklim Değişiklikleri Dünya Üzerinde Etkili Oluyor

Buz parçalarının kıtalar üzerinden bir bir ayrılması aslında bir anda gelişen olay olmadığını belirtmek istiyoruz. Dünya genelinde yaşanan iklim bozuklukları, mevsimlerin ters dönmesi ve ortaya çıkan sebepsiz küresel problemler, kıtların, yer kürenin birbirinden ayrılmasını etkiliyor. Geçmişten günümüze gelen birbirinden farklı küresel problemler bir bir problemlerin artmasına sebep oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Japonların Teknoloji Devi Olmasında Neler Etkili Oldu?

Küresel anlamda yaşanan büyük problemlerde gelen süreçlerin en büyük örneklerinden biri olan Ronne Buz Sahalığı’nın kıırılması oldu. Önümüzdeki günlerde daha farklı kırılmaların yaşayıp yaşamayacağımızı merak ederek yaşamaya devam edeceğimizi söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz