Yürüyüş Şeklimiz Sağlığımızın Nasıl Olduğunu Gösteriyor

2
yuruyus-saglik
Yürüyüş Hızı Ve Sağlık Arasındaki İlişki

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizler için yürüyüş ile sağlık arasındaki ilişkiyi anlatacağız.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Yürüyüş ile sağlık arasında bir ilişki var mıdır?” answer-0=”Evet vardır.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Hızlı yürümek sağlıklı mı?” answer-1=”Evet sağlıklı.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Yavaş yürümek sağlıklı mı?” answer-2=”Hayır değil.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

İyi veya kötü herkesin bir yürüyüş tarzı vardır. Kimi hızlı, kimi yavaş yürür ve değişik yürüyüş stilleri de mevcuttur ancak bu yürüyüş stillerinin hangisi daha sağlıklı? Ya da sizce yürüyüş stili sağlıkla ilgili bir durumu ortaya çıkarıyor olabilir mi? İşte bu soruların yanıtlarını sizler için paylaştık.

yuruyus
Yürüyüş Hızı Ve Sağlık

Önceleri kan basıncı ve vücut ısısı ölçülerek sağlıkla ilgili bazı buluntulara yer verilebiliyordu. Bugün ise bunlara bir yenisi daha eklendi. Uzmanların söylediğine göre yürüyüş stilimize bakarak sağlıklı olup olmadığımız belirlenebilecek.

İlginizi Çekebilir: Kulak Çınlaması Neden Olur?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Virüsün Artması Sebebiyle İstanbul’da Düğünlere Kısıtlama Geldi!

 

Yürüme Hızı Ölüm Riskini Gösteriyor

Fizik Tedavi Bölümünde görevli profesör Christina M. Dieli-Conwright yürüme hızıyla ilgili çok etkili bir açıklamada bulunuyor. Profesörün açıklamasında şu sözler çok dikkat çekiyor: “Ölüm riskinin gerçekten güçlü bir göstergesi de, yürüme hızıdır.”

Yuruyus-saglik
Yürüyüş Ve Sağlık Arasındaki İlişki

Araştırma sonuçlarının gösterdiği en önemli ayrıntı yürüme hızınız ne kadar fazlaysa olmasıyla sağlığında iyi olması arasındaki doğru orantıdır. Yani hızlı yürüyen biriyseniz bu sağlıklı olduğunuzu gösteriyor. Ameliyat sürecinden sonra yürüyüş testleri yapıldığında kimin daha çabuk iyileşebileceği yürüme hızından belli olabiliyor. Yani hareketli biriyseniz bu metabolizmanızın da hızlı çalıştığını gösteriyor ve sağlıklı olduğunuza işaret ediyor.

Araştırmalara göre normalden daha yavaş yürümeye başladıysanız bu sağlık sorunu yaşadığınızı gösteriyor. Normal yürüme hızı da 15-20 dakika içerisinde 1,5 km kadar yol alabilmektir. Bu durum boy, cinsiyet, kilo gibi etmenlerle değişebiliyor. Yaşınız ilerledikçe de normal olarak yürüyüşünüz yavaşlayabilir. Ancak normal seviyenin altına indiğiniz anda sizin için tehlike çanları çalmaya başlıyor. Sağlığımıza hayatın her aşamasında dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlıklı yaşamanın ön koşulu da egzersiz yapmaktan geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   LinkedIn'de Grup Nasıl Oluşturulur?

Hareket ederek normal hareket seviyenizin üstüne çıkmanız sizi sağlık açısından bir adım önde tutar. Bunun yanında daima beslenme koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden küçük yaştan itibaren kaçınmak gerekir. Ebeveynler bu konuda çocuklarını küçük yaştan itibaren alıştırırlarsa ilerleyen zamanlarda da aynı şekilde alışan çocuklar beslenme konusunda çok fazla sıkıntı çekmeyecektir.

Son olarak söylemek istediğimiz günlük olarak mutlaka 1 saat kadar yürüyüşe çıkın ve egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Korona virüsü bizlere sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu bir kere daha anlatmış oldu.

2 YORUMLAR

  1. Günlük yaşantımızda, farkında olmadan yaptığımız doğru veya yanlış yürüyüş stillerini bir kez daha gözden geçirmemiz gereken çok önemli bilgiler. Bu tür sağlık konuları ile ilgili başka bilgilerde paylasmanızı rica ederim. Severek takipteyim. Emeğinize sağlık. Sevgiler.

  2. Teşekkürler. Sağlık günümüzde en fazla önemsenmesi gereken konu. Bizler de elimizden geldiği kadar anlatmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz