YouTube, ABD dışındaki YouTube kullanıcılarından vergi kesmeye başlayacak

0
21

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; YouTube’da içerik oluşturucuysanız, size kötü haberlerimiz var! Haziran 2021’den itibaren platform, ABD dışındaki içerik oluşturucuları ABD’deki izleyicilerden elde ettikleri kazançlar üzerinden vergi ödemeye başlayacak.

YouTube Bunu Neden Yaptı?

Google’a ait şirket, yaratıcıları bir e-postayla bilgilendirerek onlardan “düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için” vergi bilgilerini Google AdSense’e göndermelerini istedi. Ancak bu yeni politika, yalnızca ABD dışındaki tüm içerik oluşturucular için geçerli olacak. ABD’de ikamet edenler için böyle bir kesinti olmayacak.

YouTube, destek sayfasında bu kararı, ana şirketi Google’ın ABD İç Gelir Yasası’nın 3. Bölümü kapsamında vergi bilgilerini toplamak, vergi kesintisi yapmak ve bir içerik oluşturucu ülkedeki izleyicilerden telif hakkı geliri elde ettiğinde İç Gelir Hizmeti’ne bildirmekten sorumlu olduğunu belirterek açıkladı. Bu, YouTube kazançları sağlayan kişiler için yeni vergi gereksinimlerinin uygulanmasına neden olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cyberpunk 2077 rekor kırdı! Anlık 1 milyon oyuncu görüldü!
vergi
Youtube

Ayrıca, içerik oluşturuculara vergi bilgilerini AdSense’e yüklemeleri için 31 Mayıs’a kadar bir son tarih verildi. Bunun yapılmaması, dünya çapında toplam kazançtan yüzde 24’e varan bir kesinti ile sonuçlanabilir. Bunun işleyiş şekli: Youtube, ABD’deki izleyicilerden elde edilen kazancı alıkoyacak yüzde 0-30’luk bir plakaya sahip. Kesin yüzde, içerik oluşturucuların ülkesinin ABD ile bir vergi anlaşması olup olmadığına göre belirlenecek. Bu, farklı ülkelerdeki içerik oluşturan kişiler için vergi kesintilerinin farklı olacağı anlamına gelir.

Youtube ayrıca bu yeni vergi indirimlerini açıklamak ve içerik oluşturucuları vergi bilgilerini sağlamalarına yardımcı olmak için bir video  paylaştı. Şirket ayrıca sosyal medya kanalları aracılığıyla yeni kuralları tweetledi. Birçok içerik oluşturucu, platformda sunduğu reklamlardan zaten bir kesinti yapılması gerektiğini düşünerek bu hareket için YouTube’u eleştirdi. Değişikliğin, yerel reklamlara sponsor çekmek için abonesi çok olmayan küçük içerik oluşturucuları da büyük ölçüde etkilenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz