Yerli otomobil gerçekten yerli mi? Bakan Varank açıkladı!

0
119

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Çoğu kez sosyal medyada duyduğumuz, hatta günlük hayatımızda bile çok kez karşılaştığımız “yerli otomobil yerli değil” eleştirilerine karşı cevap Bakan Varank’tan geldi. Aslında bu eleştirilerin büyük bir sebebi, yerli otomobilin tam olarak yerli olmamasından kaynaklanıyor. Yani bütün parçalarının ülkemizde üretilmemesinden dolayı geliyor bu eleştiriler.

Eleştirilere cevap Bakan Varank’tan geldi

Bakan Varank yerli otomobil eleştirileri için “Parçaların bir kısmını yurt dışından alacaksınız, bu nasıl yerli otomobil? diye eleştiriler var. Ben onun örneklerini veriyorum. Şu anda global tedarik zincirlerine baktığınızda hangi araç yüzde 100 bir ülkenin kendi toprakları içinde üretiliyor ki? Nasıl rekabetçi olacaksınız? İnsanların daha fazla satın almasını ikna edeceksiniz, ona göre bir politika izliyorsunuz. Biz, fikri mülkiyet hakları yüzde 100 ülkemize ait olan, mühendisliğini kendi insanımızın yaptığı bir otomobilden bahsediyoruz. Tabii ki tedarikçileri arasında başka insanlar olabilir. Dünya otomotiv endüstrisi o kadar hızlı gelişiyor ki biz buna artık otomobil demiyoruz, bu artık akıllı bir ürün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Premium kablosuz kulaklık: Bang & Olufsen Beoplay HX tanıtıldı!

Türkiye, çok önemli bir otomotiv üreticisi. 33 milyar dolarlık otomotiv, yedek parça ve mühendislik ihracatı yapan bir ülke. Eğer siz sadece tedarikçiyseniz genel merkezlere bağlı dönüşümü yapabilirsiniz. Biz Türkiye’nin Otomobili ile ülkede bu kabiliyetleri kendimiz tetikleyeceğiz, geliştireceğiz ve Türkiye’de mobilite ekosistemi oluşturacağız. Burada hiçbir sıkıntı yok. İnşallah 2022’nin sonunda bu araçlar banttan indiğinde tüm Türkiye’nin gurur duyduğu bir aracı karşımızda hep birlikte göreceğiz.”

“Büyükelçilerimiz gururla o ülkelerde o araçlara binsinler, ülkelerin caddelerinde bizim otomobilimizle gezsinler, tüm dünyaya bunu göstersinler, böyle bir hayalim var. Bunu da başarabilirsek hoş bir şey olur diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz