Xiaomi ABD’ye dava açtı! İşte detaylar

0
10

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, Trump döneminde ABD tarafından kara listeye alınmıştı. Bunun nedeni de Trump tarafından ortaya atılan Xiaomi firmasının Çin ordusuna veri sızdırdığı iddiasıydı.

Xiaomi yasal süreç başlattı

Eğer hatırlarsanız Huawei firması, ABD tarafından kara listeye alınmıştı. Bununla beraber Huawei, yeni modellerine Google uygulamalarını ekleyemiyordu. Fakat Xiaomi için durum böyle değil. İki firma farklı kara listelere eklendiği için Xiaomi, ABD firmalarıyla iş yapabiliyor. Yani Google uygulamalarından veya başka ABD şirketlerinin ürettiği teknolojilerden faydalanabiliyor.

Burada Xiaomi için sorun oluşturan kısım ise ABD’li yatırımcıların Xiaomi firmasına yatırım yapamaması. Elbette ki bu durum şirketi ekonomik anlamda oldukça etkiliyor. Zira sadece yatırım yapamamak değil, ABD’li yatırımcılar ellerindeki tüm Xiaomi hisselerini 21 Kasım 2021’e kadar satmak zorunda bırakılıyor. Zaten Xiaomi Türkiye bu durum ile ilgili daha önce açıklama yapmıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Asus Zenfone 7'nin satış fiyatı sızdırıldı

”Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz