Windows 12 çıkış tarihi Intel tarafından verildi, lansman 2024’te bekleniyor

0
23
Windows 12 çıkış tarihi Intel tarafından verildi, lansman 2024'te bekleniyor
Windows 12 çıkış tarihi Intel tarafından verildi, lansman 2024'te bekleniyor

Microsoft, yapay zeka destekli birden fazla özelliğe sahip Windows 12 2024 gibi erken bir tarihte yayınlayabilir. Intel, bir yönetim kurulu toplantısı sırasında yanlışlıkla yeni bir Windows sürümünün yayınlanacağını ima etmiş olabilir. Şirkete göre, Microsoft’un önümüzdeki yıl Windows’a büyük bir yükseltme yapması bekleniyor.

Microsoft’un ayrıca Windows’un gelecek sürümlerinde yapay zeka tabanlı özellikler uygulamak için hem Intel hem de AMD ile yakın bir şekilde çalıştığı bildiriliyor. Şirket kısa süre önce Windows 2023’ün Mayıs 11 güncellemesinde yapay zeka destekli eklentiler başlattı ve ayrıca daha fazla yapay zeka işlevi için desteği genişletme planlarını paylaştı.

Windows 12 çıkış tarihi
Windows 12 çıkış tarihi

Intel, Windows 12’nin 2024’te Piyasaya Sürüleceğini Söyledi

Intel geçtiğimiz günlerde son mali çeyreğe ilişkin iş performansını yayınlamak üzere bir kazanç çağrısı gerçekleştirdi. Toplantı sırasında Intel’in Mali İşler Direktörü Dave Zinsner, 2024 yılında yapılması planlanan bir ‘Windows Yenilemesi’nden açıkça bahsetti.

Yönetim kurulu toplantısının resmi metni, Microsoft’un tüketici pazarındaki en yeni donanımları daha verimli bir şekilde kullanacak büyük bir Windows yükseltmesi üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Intel’in CFO’su, Windows 11’in mevcut kullanıcı tabanının hala eski donanım kullandığını ve bunun da Windows işletim sistemini belirli özelliklerden alıkoyduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2022 Kia K9 Aracın Özellikleri Yansıtıldı

Ayrıca Microsoft’un yaklaşan Windows güncellemesinin en yeni işlemciler için bir katalizör olacağını da sözlerine ekledi. Bu da Intel’in yaklaşmakta olan Meteor Lake işlemcilerinin Windows güncellemesinden faydalanabileceği ve kullanıcıları daha yeni CPU’ları benimsemeye itebileceği anlamına geliyor. Güncellemenin 2024 yılının son çeyreğinde yayınlanması bekleniyor.

Zinsner güncellemeyi özellikle Windows 12 olarak adlandırmadı. Bununla birlikte, yaklaşan Windows güncellemesine ilişkin açıklaması, 2025’in başlarında halka sunulacağı tahmin edilen Windows 12’nin önceki söylentileriyle uyumludur.

Windows 11’in Benimsenmesi Hala Windows 10’dan Daha Düşük

Windows 12 söylentileri her geçen gün güçlenmeye devam ediyor. Ancak Microsoft, kullanıcıları Windows 11’e bile yükseltmekte zorlandı. Bugün itibariyle Windows 10 kullanıcılarının sayısı hala Windows 11 kullanıcılarının kilometrelerce önünde.

Windows 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana tam iki kullanıcı oldu. Yine de Windows 11’in tüketici PC segmentindeki pazar payı, Windows 10’un %70’lik devasa payına kıyasla %16’da kalıyor. Microsoft’un 2024’te büyük bir güncelleme başlatması durumunda kullanıcıları Windows’un en son sürümüne yönlendirmesi gerçek bir zorluk olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Yılında Merakla Beklenen Oyunlar

Birkaç ay önce Microsoft, yeni nesil Windows’a atıfta bulunan bir “Next Valley Prototip Tasarımı “ndan bahsetmişti. Şirket ayrıca, yüzen bir Görev Çubuğu’na sahip olduğu görülen Windows’un geliştirilmekte olan bir sürümünü de tanıtmıştı.

Kısa bir süre önce The Verge, Microsoft’un Windows 365’in tüketici sürümü üzerinde çalıştığını bildirdi. Yayın, Microsoft’un belgelerinde şirketin Windows 11’i bulut tabanlı bir sisteme doğru ittiğini söyleyen belirli bir madde işaretini tespit etti.

Microsoft’un ayrıca abonelik tabanlı bir Windows modeli üzerinde çalıştığı da bildiriliyor. Bu model, kullanıcıların bulut hizmetlerini kullanarak tam teşekküllü bir Windows makinesine erişmesine olanak tanıyacak. Şirket, bulut destekli bir Windows sistemi uygulamak için Azure sunucularını kullanacak. Ancak Microsoft bu haberi henüz doğrulamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz