Windows 11’de Kullanıcı Profili Klasörü Nasıl Aranır?

0
Windows 11'de Kullanıcı Profili Klasörü Nasıl Aranır
Windows 11'de Kullanıcı Profili Klasörü Nasıl Aranır

Herkese merhaba, bugün bu yazımızda Windows 11’de kullanıcı profili klasörünün nasıl aranacağından bahsedeceğiz. Windows 11’deki kullanıcı klasörü, Windows 11 sisteminde yapılandırılan her kullanıcı hesabı için özel olarak oluşturulmuş bir klasördür. Windows 10’a kıyasla oldukça özelleştirilebilir olduğu için Windows 11’i kolayca özelleştirebilirsiniz . Bu klasör, Masaüstü klasörünün yanı sıra Belgeler, Resimler ve İndirilenler gibi önemli kitaplık klasörlerini içerir. O halde, daha fazla gecikmeden, başlayalım.

Windows’ta bir kullanıcı profili, bir kullanıcının ayarlarını ve verilerini içeren bir dizindir. Masaüstü dosyaları, belgeler ve pencere ve program ayarları gibi özel bilgiler profil dizininde olabilir. Her profil, o kişiye özel dosyalar ve ayarlar içerir. Bir kullanıcı yönetici veya Yöneticiler grubunun bir üyesi değilse, başka bir kullanıcının profilini okuyamaz. Windows Yerel Disk sürücüsündeki Kullanıcılar klasöründe her kullanıcının profili (C:) için bir klasör bulunur. Her hesabın, Kullanıcılar klasöründeki hesapla aynı ada sahip bir profil klasörü vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Zayıflamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı

Örneğin, C:Users dizini, XYZ kullanıcı adına sahip bir hesap için C:UsersXYZ adlı bir profil klasörü içerir. Ortam değişkenleri, Windows’ta değerler içeren kelimelerdir. Bir kullanıcı profili klasörünün yolu, bir kullanıcı profili yolunun yüzde USERPROFILE yüzde değişkeninde bulunur. Kullanıcı profilinizin adını bilmiyorsanız, Dosya Gezgini’ne ortam değişkeni profilini yazmanız yeterlidir; profil klasörü açılacaktır.

Windows 11’de Kullanıcı Profili Klasörü Arama

Dosya Gezgini’nde %USERPROFILE% Kullanımı

Adım 1: Yeni bir Dosya Gezgini penceresi açın. Başlat menüsünden açabilirsiniz (Windows Sistemi → Dosya Gezgini). Veya Windows tuşu+E klavye kısayoluna basın (Windows tuşunu basılı tutun ve E tuşuna basın).

Adım 2: Konum çubuğuna tıklayın.

Adım 3: %USERPROFILE% yazın ve Enter’a basın.

Adım 4: Dosya Gezgini, kullanıcı profili klasörünüzü açar ve içeriğini görüntüler. Pencerenin başlık çubuğu ve konum çubuğunuz, tam oturum açma adınızı görüntüler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dizüstü Bilgisayarlarda Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?
Windows 11'de Kullanıcı Profili Klasörü Arama
Windows 11’de Kullanıcı Profili Klasörü Arama

Komut İsteminde %USERPROFILE% Kullanımı

Windows Komut İstemi’ni kullanıyorsanız, geçerli dizini profil klasörünüze değiştirmek için %USERPROFILE% ile cd komutunu kullanabilirsiniz.

Adım 1: Windows 11 PC’de Komut İstemini yönetici olarak açın

Adım 2: Komut isteminiz geçerli dizini ve ardından bir > öğesini görüntüler.

Adım 3: Profil klasörünüzü istediğiniz zaman değiştirmek için cd komutunu kullanın:

Adım 4: %USERPROFILE% değerini görüntülemek için echo komutunu da kullanabilirsiniz.

  • echo %USERPROFILE%
  • Kullanıcı adınızı görüntülemek için echo %USERNAME% kullanın.
  • echo %USERNAME%

Adım 5: Şimdi Windows 11 PC’nizi yeniden başlatın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz