Windows 10 güncellemelerini manuel olarak kaldırmanın yolları

0

Bilgisayarlarınızı ve cihazlarınızı en son Windows 10 güncellemeleriyle güncel tutmak her zaman iyidir. Ancak arada bir güncelleme bilgisayarınızı çökertebilir veya başka sorunlara neden olabilir. Bu, muhtemelen Windows güncellemelerini kaldırmanız gerekeceği zamandır.

Peki, Windows 10 güncellemelerini manuel olarak kaldırmaya nasıl devam edersiniz? Bunu yapmanın yöntemleri var, onlara tek tek bakalım.

Ayarlar Uygulamasını Kullanma

Başlat Menüsüne tıklayın ve Ayarlar uygulamasını arayın. Ayarlar uygulamasındaki son seçenek olan Güncelleme ve Güvenlik’e gidin.

  1. Bir sonraki ekranda, Güncelleme geçmişini görüntüle’ye tıklayın.
  2. Bir sonraki ekranın üst kısmındaki ilk seçenek Güncellemeleri kaldır’dır. Üstüne tıkla.
  3. Bu sizi Windows 10 güncellemeleri dahil tüm Yüklü Güncellemeleri göreceğiniz Kontrol Paneline götürür.
  4. Microsoft Windows adlı bölümde listelenen güncellemeler, Windows güncellemelerini içerir. Kaldırmak istediğiniz güncellemeyi seçin ve en üstteki Kaldır seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak, bir güncellemeye sağ tıklayıp Kaldır’ı seçebilirsiniz.

Kaldırmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir onay penceresi açılacak, Evet’e tıkladığınızda güncelleme bilgisayarınızdan kaldırılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Vajinismus Tedavisi Uygulamasında Yaşanılan Sorunlar
Windows 10
Windows 10

Kontrol Panelini Kullanma

Önceki yöntemden, güncellemeleri kaldırmak için Kontrol Panelindeki Yüklü Güncellemeler bölümüne gitmemiz gerektiğini biliyoruz. Ayarlar uygulamasında gezinmek yerine, doğrudan Kontrol Panelinden oraya gidebiliriz.

  1. Denetim Masası’nı açın. Programlar kategorisi altında Program kaldır’a tıklayın.
  2. Sonraki ekranın solunda, yüklü güncellemeleri görüntüleme seçeneğini göreceksiniz.
  3. Bu sizi Yüklü Güncellemeler ekranına götürecektir. İşlemin geri kalanı önceki yöntemle aynı kalır.

Özetle, kaldırmak istediğiniz bir güncellemeyi seçersiniz ve pencerenin üst kısmındaki Kaldır’ı tıklarsınız. Alternatif olarak, bir güncellemeye sağ tıklayıp Kaldır’a tıklayabilirsiniz. Güncellemenin kaldırılmasıyla ilgili onay isteyen bir açılır pencere göreceksiniz. Evet’e tıklayın ve güncelleme kaldırılacaktır.

PowerShell’i veya Komut İstemini Kullanma

PowerShell veya Komut İstemi kullanarak Windows 10 güncellemelerini görüntülemek ve kaldırmak da mümkündür. Başlat Menüsünde Komut İstemi veya PowerShell’i arayın. Sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Seçtiğiniz program başlatıldığında, tüm güncellemeleri görüntülemek için aşağıdaki komutu yazın:

  • wmic qfe list brief /format:table
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En Yeni Whatsapp Emojileri

Bu komutu yürütmek, bilgisayarınıza yüklenmiş olan tüm Windows 10 güncellemelerinin bir tablosunu görüntüleyecektir. Kaldırmak istediğiniz güncellemeleri arayın.

Güncellemeleri belirledikten sonra, kaldırmaya başlamak için aşağıdaki WUSA (Windows Update Tek Başına Yükleyici – Windows güncellemelerini yöneten yerleşik bir yardımcı program) komutunu yazın:

  • wusa /uninstall /kb:HotFixID

“HotFixID” yi güncellemenin kimlik numarasıyla değiştirin. HotFixID’ler, önceki komut kullanılarak getirilen güncellemeler listesinde listelenir.

Örneğin, tabloda listelenen bir güncelleştirmeyi HotFixID KB4601554 ile kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanırsınız:

  • wusa /uninstall /kb:4601554

Enter tuşuna basın ve ekranınızda güncellemeyi kaldıracağınızdan emin olup olmadığınızı soran bir iletişim kutusu göreceksiniz. Devam etmek için Evet’i tıklayın . Alternatif olarak, klavyenizde Y tuşuna basın. Windows 10 güncellemeniz birkaç dakika içinde kaldırılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz