WhatsApp Mesajları Şifreleme Nasıl Yapılır?

0
79
Whatsapp Mesaj Şifreleme

WhatsApp da mesajlaşmaya başlarken ufak bir kutuda ‘bu mesajlar uçtan uca şifreli’ ibaresini görürüz. Peki bu ne anlama geliyor? Uçtan uca şifrelendiğinde, mesajlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, sesli mesajlarınız, belgeleriniz, durum güncellemeleriniz ve aramalarınız yanlış ellere düşmekten korunur. Tekno bilim adamı ailesi olarak bu yazıda sizlere WhatsApp Mesajları Şifreleme Nasıl Yapılır? konuları hakkında bilgi vereceğiz.

‘Uçtan uca şifreleme’ (E2EE) terimi, yaygın sözcük kullanımına girmiştir ve onu popüler hale getiren ve küresel olarak bir milyardan fazla kullanıcıya getiren WhatsApp sayesinde artık meraklılarla sınırlı değildir. Kişisel verilerimizi (mesajlar, fotoğraflar vb.) Yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabilecek şekilde koruyan kesin güvenlik mekanizması olması nedeniyle günlük dijital hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bilgisayar korsanları veya hükümet dahil hiç kimse şifrelenmiş verileri izleyemez ve okuyamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Telefonda ve Klavyede Ok İşareti Nasıl Yapılır?

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan uca şifreleme, WhatsApp’ı düzenli olarak kullanma şeklinizi değiştirmez, ancak WhatsApp’ın kanun uygulayıcıların, hükümetlerin ve diğer yetkililerin bir emri olsa bile özel iletişimlerinize erişmesine izin vermesini zorlaştıracaktır.

WhatsApp Meajları Şifreleme

WhatsApp Mesajlarınız Nasıl Şifrelenir?

Şifreleme, uygulamada varsayılan olarak açıktır – manuel olarak etkinleştirmeye gerek yoktur. Ancak, mesajlarınızın güvende olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız;

1- Adım

Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun, ‘Kişiyi görüntüle’yi seçin.

2- Adım

Şifreleme altında, tüm sohbet ve aramaların güvenli olduğunu belirten bir bildirim görmelisiniz.

3- Adım

Bunu doğrulamak için, nota tıklayın ve kişinin telefonunda görüntülenen QR kodunu tarayın veya tam tersini yapın.

WhatsApp Meajları Şifreleme

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme kullandığını nasıl doğrularım?

Kişilerinizin QR kodunu tarayabilir veya 60 basamaklı sayıyı görsel olarak karşılaştırabilirsiniz. QR kodunu tararsanız ve eşleşirlerse, sohbetleriniz şifrelenir ve kimse mesajlarınızı veya aramalarınızı kesilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wordpress şifre değiştirme ve sıfırlama nasıl yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz