Volkswagen neden Türkiye’de fabrika açmıyor?

0
19

Aylardır sürekli gündeme düşen Volkswagen Türkiye fabrikası ile ilgili birçok yeni haber gelmeye devam ediyor. Özellikle Volkswagen firmasının ülkemize yapacağı yatırım birçok kişiyi heyecanlandırdı. Çünkü ülkemize yapılacak olan yatırım sayesinde hem çok fazla istihdam sağlanacak hem de ekonomik kalkınmaya destek olunacaktı. Ancak Volkswagen, buradaki haberimizde belirttiğimiz gibi ülkemize fabrika açmaktan vazgeçti ve bu da ülke içinden birçok kişinin tepki vermesine neden oldu.

Volkswagen Türkiye fabrikası projesi siyasi nedenlerle iptal edildi

Birkaç gün önce açıklama yapan Herbert Diess, Volkswagen firmasının da Nokia firması gibi bir kaderi olmasını istemediklerini belirtti. Bunun üzerine de Türkiye’de sıfırdan fabrika açmak yerine Slovakya’nın Bratislava şehrinde bulunan fabrikalarına yatırım yapmayı daha doğru bulduklarını ifade etti.

Ayrıca Diess,” Türkiye ile ilgili aldığımız karar sebebiyle satışlarımızın etkileneceğini düşünüyoruz. VW Passat ve Skoda Superb modellerini Slovakya fabrikamızda üreteceğiz. ” şeklinde açıklamalarına devam etti. Şimdiyse aslında bu kararın altında yatan sebebin satışların etkilenmesi değil, siyasi sebeplerden dolayı olduğu açıklandı. Alman ekonomi dergisine konuşan Diess;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   NASA'nın Mars Helikopterinden İlk Veriler Geldi: Her Şey Beklendiği Gibi Gidiyor

“Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil” şeklinde yaptığı açıklamada siyasi sebeplerden dolayı fabrikanın açılmadığını itiraf etmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz