Uzun vadeli yatırım için yenilikçi şirketler

0
trading platforms
trading platforms

Son borsa düşüşü, satışta olan birkaç yenilikçi ve durdurulamaz hisse senedi ortaya çıkardı.

trading platforms
trading platforms

Son borsa düşüşü, satışta olan birkaç yenilikçi ve durdurulamaz hisse senedi ortaya çıkardı. Aşağıda, (borsa uygulamalarını kullanarak) hemen satın alınması ve (ideal olarak) sonsuza kadar elde tutulması gereken durdurulamaz beş hisse bulunmaktadır.

Intuitive Surgical (Sezgisel Cerrahi)

Şu anda satın alınabilen ve asla satılamaması gereken, indirimli ilk durdurulamaz hisse senedi, robotik destekli cerrahi sistem geliştiricisi Intuitive Surgical’dır (ISRG %0,43). Şirketin hisseleri, altı ay önce çıktığı tüm zamanların en yüksek seviyesinin %39 altındadır.

Son 20 yılda dünya çapında hastanelere ve cerrahi merkezlere 6.920 adet da Vinci cerrahi sistemi kurmuştur. Intuitive’in rakiplerinden hiçbiri bu kurulum rakamına yakın bile değildir. Aynı zamanda da Vinci sistemleriyle ilgili büyük yatırımın (0,5 milyon ila 2,5 milyon dolar) yanı sıra cerrahlara verilen eğitim de göz önüne alındığında, cerrahların uzun süre müşteri olarak kalma eğiliminde olmaları dikkat çekmektedir.

U.S. Bancorp

Banka hisseleri geleneksel olarak “durdurulamaz” olarak düşünülmese de, bölgesel bankacılık devi U.S. Bancorp (USB -%0.06) fikrinizi değiştirebilir.

Şubat sonu itibarıyla müşterilerinin %81’i dijital olarak aktifti, tüm kredi satışlarının %65’i çevirimiçi veya mobil uygulama üzerinden gerçekleşti. İkincisi, 2020’nin başına göre yüzde 20 artış gösterdi. Bankalar için dijital işlemler, yüz yüze veya telefon tabanlı etkileşimlerden çok daha ucuza mal oluyor. Böylece, ABD Bancorp’un dijital çalışması, şirketin şubelerini konsolide ederek maliyetlerini düşürmesine ve işletme verimliliğini artırmasına olanak tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

Starbucks

Yatırımcıların şu anda satın alıp sonsuza kadar elinde tutabilecekleri, üçüncü indirimli ancak durdurulamaz hisse senedi ise kahve zinciri Starbucks’tır (SBUX %2,03).

Starbucks ters rüzgar sıkıntısı çekmese de (örneğin, sendikalaşma çabaları, yükselen kahve fiyatları ve Çin’deki belirli mağazaları kapatan COVID-19 kilitlenmeleri), bu, yıllar boyunca birçok durgunluk ve borsa düzeltmesinden başarıyla çıkan bir şirkettir.

Starbucks’ın belki de en önde gelen avantajı, müşterilerinin inanılmaz sadakatidir. Hiçbir enflasyon veya fiyat artışı şirketin sadık tabanını (ben dahil) korkutmadı. Bu, Starbucks’ın tarihsel olarak yüksek yurtiçi enflasyonu bile geride bırakmasına müsaade etmektedir.

Berkshire Hathaway

Buffett, 1965 yılında Berkshire’ın CEO’su olduğundan beri şirketinin A Sınıfı hisseleri (BRK.A) yıllık ortalama %20,1 getiri elde etti! Başka bir deyişle, yatırımcılar son 57 yılda ortalama her 3,6 yılda bir, paralarını ikiye katladılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   E-Bordro Nedir? Nasıl Alınır? E-Bordro Sorgulama E-Devlet ile Nasıl Yapılır?

Buffett’in devam eden başarısının anahtarlarından biri, döngüsel işletmelere yatırım yapmaya ve bunları satın almaya odaklanmasıdır. Belirtildiği gibi, ekonomik genişleme dönemleri, gerilemelerin uzunluğunu büyük ölçüde geride bırakıyor. Buffett, bir durgunluğun ne zaman ortaya çıkabileceğini boş yere tahmin etmeye çalışmak yerine, Berkshire Hathaway’in portföyünde ABD ve küresel ekonominin doğal genişlemesinden büyüyecek işletmelere yatırım yaptı.

trading
trading

Meta Platforms

Son olarak, 2012’de halka açık bir şirket haline geldiğinden beri en ucuz değerlemeyle işlem gören durdurulamaz FAANG hissesi Meta Platforms (FB %1,18) var.

Starbucks gibi, Meta’nın da Apple’ın iOS gizlilik değişiklikleri, artan metaverse harcamaları (karlar üzerinde baskı oluşturuyor) ve ABD’nin bir resesyona gireceğine dair artan endişeler de dahil olmak üzere yakın vadeli zorluklarla karşılaşma durumu var. Ancak, bu ters rüzgarların hiçbiri şirketin stratejisini değiştirmez veya çift haneli büyüme potansiyelini engellemez.

Meta’nın rekabet gücü, sosyal medya varlıklarını ve aktif kullanıcılarını incelerken kolayca görülmektedir. Facebook, Instagram, WhatsApp ve Facebook Messenger, her yıl sürekli olarak en çok indirilen sosyal siteler arasındadır. Ayrıca Meta, uygulama ailesinde aylık 3,64 milyar aktif kullanıcıyla Mart ayını kapattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz