Uçurtma Nasıl Yapılır ? Diğer Uçurtma Çeşitleri

0
Uçurtma Nasıl Yapılır ?
Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Uçurtma Nasıl Yapılır ? konumuza geçmeden önce, merhaba Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri okurları. Çocukluğun en önemli parçalarından bir tanesi olarak ifade edilen uçurtmalar, her zaman özgürlüğün simgesi olarak da değerlendirilmektedir. Çocukluklarını dolu dolu geçirdiğini düşünen her bireyin hafızalarında uçurtmalara dayalı olarak anıları bulunmaktadır.

Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Gökyüzünde eşsiz bir biçimde süzülen bu oyuncakları meydana getirmek de son derecede basit olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da ideal bir hediye olarak da değerlendirilmekte olan uçurtmalar sayesinde de istenilen zevkeri tadabilmek de ortaya çıkabilecek bir durum olarak tabir edilebilmektedir.

Resimli Dikdörtgen Uçurtma Yapımı

Havada süzülürken her zaman mest edecek olan uçurtma modelleri arasında dikdörtgen tasarımlı uçurtmalar olarak görülebiliyor. Bu uçurtmaların üzerini renkli bantlarla süsleme durumunda da hoş bir oyuncağı meydana getirmek söz konusu olabiliyor.

Çocuklarıyla keyifli zamanlar geçirmek isteyenlerin bu yönelme içerisinde olabilecekleri de söylenebiliyor. Bu uçurtmaların yapılması evresinde de çocuklarla beraber keyifli anlara başlamak da mümkün olabiliyor. Çocukların da yapım aşamasında zevk alabilecekleri görülebiliyor.

 

Uçurtma Yapmak İçin Gerekli Malzemeler ;

  • 1 adet yağlı kalın kağıt 36 x 51cm şeffaf
  • 4 ince bambu sopalar. (60cm) çapraz; omurga için 48cm) ve 1 adet 36cm
  • Kağıt mendil 2,5 × 12,5 cm sarı, mavi, kırmızı, bej
  • Kopya kağıdı 7 yaprak 4 x 4cm yamalar için
  • Krep kağıdı 5 x 250 cm, sarı (kuyruk) 2 yaprak
  • 20 mt sicim ip (ekstra güçlü)
  • Anahtarlık (küçük)
  • Bant rulo (sap)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Alışveriş Sitesi Kurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
İlginizi Çekebilir: Senet Nasıl Doldurulur? 

Bambu sopalar kolay bir biçimde temin edilebilmektedir. Bunu tercih etmek yerine herhangi bir marangoza giderek ince sopaları edinebilmek de söz konusu olabilmektedir.

İlk aşamada yağlı kağıdın üzerine omurga görevi görecek olan sopayı yapıştırmak gerekebilecektir. Sonrasında da 2 tane çapraz olacak şekilde düzenlenecek olan çubukların tutkalla yapıştırılması gerekebilecektir. Çarpı biçiminde olan sopaların, kağıdın merkezine ortalanacak biçimde oluşmasına da dikkat etmek gerekebilecektir.

Toplamda 7 adet bant kullanarak çubukların en uç kısımlarından yağlı kağıda yapıştırılması işlemi gerçekleştirilebilecektir. Sonrasında da renkli peçeteleri de dikdörtgen biçiminde kesilmesi gerekecektir. Kesilen peçetelerle beraber uçurtmayı süslemek söz konusu olabilecektir. Bu işlem çocuklara da bırakılarak bu anı keyifle geçirmeleri sağlanabilecektir.

Uçurtmanın omurgasına delik açılması işlemleri uygulanabilecektir. Her iki tarafına ikişer delik açıldıktan sonra da buralardan ip geçirilmesi işlemi uygulanabilecektir. Bu bölgelerden geçirilecek olan iplerle beraber düğümler atılarak, omurganın sabitlenmesi de sağlanabilecektir.

Uçurtmanın sağ ve solunda yer alan genişliklerin eşit olunması konusunda dikkatli davranılmalıdır. Sonradan da üst köşelerden ip bağlayarak bu iplere başlık geçirmek izlenecek olan bir yol olacaktır. Bu ipin birleştirilmesi sonrasında da uçurtmanın dengesi kurulabilecektir.

Ancak ipin güçlü ve dayanıklı olması da gerkemektedir. Aksi takdirde güçlü bir rüzgar durumunda iplerin kopma durumu olasılığı da yüksek olarak ifade edilmektedir.

En son adım olarak uçurtmanın dengede kalması için kuyruk yapımını gerçekleştirmek önemli bir yer tutmaktadır. Bu sayede de uçurtmanın hazır hale geldiği de görülebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Twitter Hesabı Nasıl Kapatılır, Kapanan Hesap Nasıl Açılır?

Altıgen Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Uçurtma Nasıl Yapılır ? konumuzun ilk uçurtma çeşidi, Altıgen Uçurtma. Ülkemizde en çok bilinen ve herkesin çocukluğunda yer alan uçurtmalar altıgen biçiminde olmaktadır. Bu uçurtmanın işleyiş prensibi de diğerleriyle aynı şekilde olmaktadır.

Bu uçurtmada da denge prensibine dayalı olarak hareket etmek ve kuyruk uzunluğını uzun olarak ayarlamak gerekmektedir. Aynı zamanda da ideal hava şartlarında da bu uçurtmaların uçurulması gerektiği de tavsiye edilmektedir.

Altıgen uçurtmalar için son derecede basit bir model olarak değerlendirildiği söylenebilmektedir. Uzun kuyruğunun olmasının yanı sıra dengeli bir biçimde uçmasından dolayı en fazla tercih edilen uçurtma seçeneği olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bilim İnsanı Nasıl Olunur?

Bu uçurtmaları her türlü renkleri içerisinde barındıran kağıtların yanı sıra kaplama ciltleri içermesiyle bilinmektedir. Aynı zamanda da bu uçurtmaların istenilen ebatlarda olabileceği de bilinebilmektedir. Bu durum da tamamen kişilerin isteklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Farklı farklı modellerde uçurtma yapmanın her defasında kolay bir süreç olduğu ifade edilebilmektedir. Ancak altıgen formunda yer alan uçurtmalardan daha da aktif bir verim alabilmek mümkün olabilmektedir. Bu yüzden uçurtmanın daha etkili bir uçuş sergilemesi ve daha fazla keyif vermesi gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir.

Uçurtma Nasıl Yapılır ? konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. İçeriğimizi yer imlerine ekleyerek istediğiniz zamanda ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz