Senet Nasıl Doldurulur?

0
18
Senet-Nasıl-Doldurulur?
Senet-Nasıl-Doldurulur?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi. Bugün sizler senet nasıl doldurulur konusunu ele aldık.

Günlük hayatımızda birçok insan senet gibi işlemlerle karşılaşmakta ve nasıl dolduracağını bilmemektedir. Bizde sizler için nasıl bilinçli ve doğru bir şekilde senet dolduracağınızı anlatmak istedik.

Nasıl Doldurabiliriz?

Senetle işlemlerde bulunmak son zamanlarda oldukça yaygın bir biçimde görülmektedir. Genel olarak bankalardan kredi alamayan kişilerin senet dahilinde alışveriş yaptıkları da sık sık görülen bir konumda yer alabilmektedir. Aynı zamanda da ev hanımlarının evlere dair eşyalarının temin edilmesi konusunda senet dahilinde satım yapan mağazalara yöneldikleri de görülebiliyor. Ancak bu tip işlemler içerisinde senet doldurma işlemlerini eksiksiz bir biçimde bilmek de gerekebiliyor. Yanlış bir doldurma eylemi içerisinde olmak kişilerin zararına olacağından dolayı da bu konuda titiz bir davranış sergilemek de gerekebiliyor. Senet doldurma işlemlerini bilmeyen kişilerin yanlarında bu işlemden anlayan birini bulundurmaları da işlem esnasında tavsiye edilebiliyor. Senetlerin resmi bir belge olmasından dolayı da gerekli şartların karşılanmaması sonrasında dava  açılması durumu da gözlemlenebiliyor.

 

İlginizi Çekebilir: Modem Arayüzüne Nasıl Girilir? Superonline – TTNET – Turk Telekom

Senet Nedir?

Senet bir nevi para işlevi gören bir belge olarak adlandırılabilmektedir. Herhangi birine para ya da ürün verilmesi durumunda bu işlemlerin teminatı olarak senet almak mümkün olabilmektedir. Senet  doldurma işlemlerinin en ideal biçimde gerçekleştirilmemesi halinde satımı gerçekleştirilen ürünün arkasında durmak da söz konusu olmamaktadır. Senetlerin boş hali pek de etkili olmamaktadır. Üzerinin gerekli bilgilerle doldurulması önemli bir konumda yer almaktadır. Ancak kişilerin herhangi bir boş senede imza atmaları da kendi hayırları adına olmamaktadır. Bu yüzden fazlasıyla önemsenen bir konu olarak ifade edilmektedir. Senet iki kişi tarafından yapılan bir anlaşma görevi görmektedir. Ancak bazı zamanlarda kefiller de dahil edilerek, 3 kişiyi bağlayan bir evrak olarak da tabir edilebilmektedir. Senet doldurma işlemleri esnasında borcu bulunan kişilerin kimlik numaraları ve adres bilgilerine yer verilmektedir. Aynı zamanda da senedin sağ alt kısmına iki adet imza atması da belirtilmektedir. Senedin üst kısmında ise tarihin belirtildiği kısma borcun ödeneceği tarih yazılacaktır. Borcun ne zaman ödenmesi konusunda uzlaşıya varıldıysa o tarihin belirtilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda da senet içerisinde de rakamla ne kadar borcun olduğu da belirtilecektir. Ödeme yapılacak olan meblağların etrafının # işaretiyle beraber kapatılması da ifade edilebilmektedir.  Senedin orta kısımlarında ise senetlerin ödeme tarihine bir kez daha yer verilebilmektedir. Senedi yapan kişinin ve alacaklı olanın da bilgilerinin yazılması sonrasında borcun tutarının yazıyla da belirtilmesi ile beraber orta kısmı doldurma işlemi sonuçlanacaktır. Senedin en alt kısmına ise borcu bulunan kişilerin adı ve soyadının yanı sıra kimlik numaraları da girilmek durumundadır. Öte yandan yan yana iki imza atmaları da söz konusudur. Basit imza ya da parafa senet içerisinde yer verilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dosyaları Programsız PDF Yapmak

Senetlerin Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Senetlerin düzgün bir biçimde doldurulması sonrasında da resmi bir evrak görevi göreceği de söylenebilecektir. Düzgün bir biçimde doldurulmuş sağlanan senetlerin ödenmemeleri durumunda da resmi kurumlara başvuru yapılabilecektir. Borcu olunan kişilere protesto çekilmesinin yanı sıra ,ihtarname gönderilebilecek ya da avukata başvurularak icra işlemleri de başlayabilecektir. Senet ödemelerinin gerçekleştirilmemesi durumunda alacaklı olan kişilerin icra takibi başlatmaları ve senette belirtilen rakamları tahsil etmek için icra yöntemine dahil olmaları söz konusu olabilecektir. Senet üzerinde yer alan rakamın yanı sıra avukat ücretleri de senet masraflarına eklenerek, borcun daha da büyüyeceği görülebilen bir durum olacaktır. Senet ödemelerinin gerçekleştirilmemesi sonrasında başlatılan icra işlemleri kapsamında kişilerin üzerinde herhangi bir malın bulunması halinde icra yoluyla satılması ve borcun ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda da borçluların çalışması durumunda maaşlarından kesinti yapılmasına dair bir durum da kendini gösterebilmektedir. Maaşın ¼’ünün kesilmesi gibi bir durum yaşanabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SON DAKİKA! AÖF Online Sınava Nasıl Giriş Yapılır? Ne Zaman Bitiyor?

Senet Nereden Temin Edilebilir?

Senet almak isteyenlerin kırtasiyelerden bu evrakların boş hallerini temin edebilmeleri söz konusu olabilmektedir. Ofis malzemeleri satan yerlerden ya da dilekçe yazan kişilerden bu evrakları elde etmek mümkündür. Düşük bir ücret dahilinde alınan bu evrakların boş olarak her zaman kişilerin yanında bulundurabilmeleri de görülebilmektedir.

Senet Doldurma İşlemleri?

Senet doldurma süreçleri içerisinde tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde ve el yazısıyla doldurulması da gerekmektedir. Senet yapmadan önce de tüm anlaşmazlıkların giderildiğinden emin olunması da gerekmektedir. Aynı zamanda da borcun tek bir senet yerine taksitli bir biçimde birden çok olmak üzere doldurulması da tavsiye edilmektedir.

 

Peki Bu Konu Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Yorumlar Kısmına Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz