Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A 8 Ocak 2021’de Uzaya Gönderilecek

0
13
Türkiye'nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A, 8 Ocak 2021'de Uzaya Gönderilecek
Türkiye'nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A, 8 Ocak 2021'de Uzaya Gönderilecek

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A 8 Ocak 2021’de Uzaya Gönderilecek hakkında bilgiler vereceğiz.

TURKSAT AŞ. TURKSAT 5A’nın uzaya gönderileceği tarihi açıkladı. Yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu, 8 Ocak Cuma günü saat 04.26‘da uzaya fırlatılacak. Fırlatma süreci, Elon Musk’ın SpaceX isimli şirketi tarafından yürütülecek.

Türksat 5A’nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek. Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

Türkiye'nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A, 8 Ocak 2021'de Uzaya Gönderilecek
Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusu TURKSAT 5A, 8 Ocak 2021’de Uzaya Gönderilecek

Uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Realme Q2 serisi ne zaman çıkacak?

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A‘nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz